Mieszkanie z marzeń i snów
W blasku domowego ogniska - salon
Przestronna strefa dzienna z salonem i kuchnią wita gości domowników jasnym światłem. Inwestorzy chcieli, aby była reprezentacyjna, elegancka i wygodna, dlatego została powiększona kosztem jednego z pokoi. Powstała w ten sposób przestrzeń o ciekawym planie, z fragmentem loggii. Pierwotnie miała tu stanąć rozłożysta kanapa narożna, jednak zastąpiła ją asymetryczna sofa z szezlongiem oraz mały kącik z fotelem.
W wymarzonych wnętrzach inwestorów nie mogło zabraknąć biokominka, wykończonego spiekiem kwarcowym ze wzorem brązowego marmuru. Domowe ognisko znajduje się w zabudowie obok telewizora – stworzenie projektu, który połączy te dwie funkcje, było największym wyzwaniem architektów. Efekt? Zachwycający!
W rogu salonu stoi lekki, designerski fotel i stoliki na ażurowych nogach. Delikatne formy mebli nie przytłaczają przestrzeni wypoczynkowej i pozwalają skupić całą uwagę na efektownej ścianie z kominkiem.
Sztuka kulinarna — jadalnia i kuchnia
W sąsiednim kącie stanął duży stół jadalny w towarzystwie efektownych krzeseł z welurową tapicerką. Nowoczesny mebel z litego drewna dębowego gromadzi domowników i gości podczas wspólnych posiłków. Jego złocisty blask oświetlają kuliste lampy. Na ścianie za stołem tle możemy dostrzec 3 abstrakcyjne obrazy doświetlone modernistycznymi kinkietami. Symetryczna kompozycja została podkreślona chromowanymi listwami.
Obok jadalni znajduje się też kuchnia. Inwestorom przypadł do gustu układ kuchni z wyspą, jednak w tych wnętrzach nie były najlepszym rozwiązaniem. Projektanci zaproponowali najbardziej ergonomiczny plan z półwyspem na planie litery U. Sprawdzony i praktyczny rozkład szafek i funkcji pozwolił najlepiej wydobyć potencjał tej wyjątkowej kuchni. Dodatkowo, kształt zabudowy otwiera kuchnię na wypoczynkowy salon.
Niezaprzeczalną zaletą tej realizacji – oprócz połączenia funkcji wyłącznie praktycznych z towarzystkimi walorami półwyspu kuchennego, jesto doskonale opracowane oświetlenie. Wnętrze jest naturalnie doświetlone dzięki dużemu oknu. Pod szafkami zamontowano funkcyjne oświetlenie strefy roboczej. Inwestorzy lubią gotować, dlatego nowoczesna i ergonomiczna kuchnia była niezwykle ważnym elementem projektu. Ciekawy akcent wnoszą też oprawy nad półwyspem – dają przyjemne, nastrojowe światło. Oświetlenie górne zapewniają punkty dyskretnie umiesczone w suficie.
Elegancka klamra - hol
Pomiędzy strefą dzienną a prywatnym azylem właścicieli znajduje się nastrojowy łącznik. Hol prowadzi również do gabinetu, umieszczonego między obiema częściami mieszkania. Na co dzień służy Inwestorom do pracy, jednak w razie potrzeby zamienia się w wygodny pokój gościnny. Projektanci zaplanowali tu rozkładaną sofę i pojemną zabudowę, która zmieści zarówno biblioteczkę jak i ubrania gości.
Nie sposób nie wspomnieć o aranżacji samego przedpokoju. Pojawia się tu zabudowa z pralką. Usunięcie urządzenia z łazienek pozwoliło zaoszczędzić dużo miejsca w mniejszych pomieszczeniach. Ciekawym rozwiązaniem są modne lamele montowane na lustrze. Odbijające światło powierzchnia dodatkowo powiększa optycznie wnętrze. Warto również zwrócić uwagę na fornirowane okładziny ścian obok drzwi. Architekci poświęcili dużo czasu na dobór najlepszego, głębokiego, ale chłodnego odcienia brązu. Potwierdzamy jednak, że było warto!
Prywatna oaza - sypialnia i łazienki
W najbardziej prywatnej części mieszkania znajdują się sypialnia Inwestorów wraz z prywatną łazienką. W pomieszczeniu nie mogło zabraknąć pojemnych szaf na ubrania. Aranżacja uderza w modernistyczne i powojenne tony dzięki wysmakowanym dekoracjom. Najbardziej efektowną z nich jest z pewnością tapeta na ścianach sąsiadujących z łóżkiem – możemy tu dostrzec charakterystyczne dla epoki art déco wachlarze.
Podobną formą wyróżnia się ogromne lustro i współczesna lampa - ring. Projektanci HOLA Design spełnili marzenie inwestorów o designerskich, regulowanych kinkietach doczytania w łóżku. W sypialni kinkiety towarzyszą wiszącym nad szafkami nocnymi lampkom sufitowym.
Łazienka jest połączona z sypialnią przesuwnymi drzwiami. Montaż konstrukcji przysporzył nieco problemów, ze względu na kolizję z instalacją wodno-kanalizacyjną, jednak estetyka i oszczędność przestrzeni okazały się warte podjętego ryzyka. A co spotkamy w łazience? Niewielkie wnętrze wydaje się bardzo przestronne i jasne – projektanci wybrali jasną paletę barw, minimalistyczne wyposażenie i umieślili w łazience liczne oprawy oświetleniowe. Dodatkowo, efekt doświetlenia daje naturalne światło wpadające z sypiani.
Układ funkcjonalny łazienki wymagał jednak dokładnego opracowania, aby zmieściła się tu wymarzona toaletka Pani Domu. Wysiłek był opłacalny – z efektów bardzo zadowoleni są zarówno projektanci, jak i właścicielka mieszkania. Wszystkie wyzwania doprowadziły realizację do szczęśliwego finału.
Projekt wnętrza: HOLA Design
Zdjęcia: Yassen Hristov
Stylizacja: Sorry Za Bałagan!