Dom na skraju lasu
Za szklanymi drzwiami
Do strefy dziennej wchodzimy przez przeszklony wiatrołap. Zamiast klasycznych szafek i wieszaków, pojawia się tu minimalistyczna, szarą szafeczkę i żółta, nisko wisząca lampka sufitowa. Inwestorom zależało na maksymalnym doświetleniu przestrzeni i stworzenie wygodnych, wzajemnie przenikających się pomieszczeń. Architekci stworzyli więc przestronny, otwarty parter, który łączy funkcje kuchni, jadalni, wypoczynkowego salonu i komunikacji. - Do najciekawszych części podczas projektowania należała praktycznie cała strefa na parterze. Połączenie długiej klatki schodowej razem ze strefą jadalni oraz kuchni podobało na się w tym projekcie najbardziej. – opowiada Magdalena Załoga.
Biały minimalizm
Obok wejścia znajduje się dyskretna, minimalistyczna kuchnia. Białe, niskie szafki mają matowe fronty bez uchwytów, niemal wtapiają się w białą ścianę. Wrażenie potęgują również białe AGD sąsiadujące z zabudową – pojemna lodówka side-by-side oraz wiszący okap w kształcie tuby. Ścianę nad blatem dekoruje okno z widokiem na otaczającą dom zieleń. Krajobraz ujęty w czarne ramy okna często przyciąga wzrok domowników siedzących przy wyspie kuchennej. Mebel z białym blatem i hokerami w tym samym kolorze oświetlają trzy szklane lampki na długich, czarnych przewodach.
Z kuchnią sąsiaduje jadalnia z dużymi przeszkleniami. Jest wyposażona w stół i krzesła Fameg oraz minimalistyczny, biały kominek na drewno. Nad blatem z wysokości 5 metrów zwisają oprawy oświetleniowe Fritz Hansen z serii Caravaggio. Są główną atrakcją wnętrza i tworzą ciekawy kontrapunkt dla małych lampek kuchennych. Nie znajdziemy tu innego wyposażenia, dzięki czemu przestrzeń jadalni maksymalnie otwiera się na taras i ogród. Przy oknach zamiast tradycyjnych firanek i zasłon projektanci zaproponowali rolety i czarne oprawy wiszące.
Wypoczynek w łagodnej tonacji
Nie inaczej urządzony jest salon. Meble wypoczynkowe to niewielki narożnik z podłokietnikami i niski puf w tym samym, szarym kolorze. Obok pojawiły się prostokątny, czarny stolik kawowy i dekoracyjny stoliczek z malowanego pnia. Strefę wypoczynkową wyznacza jedyny w strefie dziennej dywan, patchwork z akcentami turkusu. Mieszanka kolorów i splotów przykuwa wzrok, doskonale komplementuje proste formy mebli. Inne tkaniny pojawiają się w formie poszewek dekoracyjnych na poduszki z wyraźnymi splotami i aplikacjami. Ich neutralna kolorystyka nadające części wypoczynkowej bardziej miękki i przytulny klimat. Zamiast obrazów na ścianie zawisła reprodukcja plakatu Ryszarda Kaji. Nad kanapą, niczym rondo letniego kapelusza, góruje lampa Vertigo marki Petite Friture.
Żółte plastry miodu
W aranżacji toalety pojawia się mozaika z drobnymi, heksagonalnymi elementami przypominającymi plastry żółtego miodu. Ciekawie przełamuje odcienie bieli i szarości i tworzy tło dla podwieszanej ceramiki. Małe wnętrze optycznie powiększa duże lustro oraz naturalne światło, wpadające przez okno pod sufitem.
Dobre wejście
Na piętro prowadzą efektowne schody dywanowe z drewnianymi stopniami i szklaną balustradą w oprawie z cienkiej, czarnej konstrukcji. Piętro zajmują sypialnie domowników i łazienki. Zanim jednak dojdziemy do części prywatnej, powita nas antresola z biblioteczką i kącikiem do czytania. To również miejsce wspólnych, rodzinnych spotkań. Pojemne regały pomieszczą wszystkie ulubione tytuły Inwestorów. Z fotela na przeszklonej antresoli roztacza się piękny widok na parter.
Sypialnia pod skosem
Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, również sypialnia jest utrzymana w odcieniach bieli z drewnianą posadzką. Wnętrze ze skosem jest wyposażone w białe łóżko. Warto zwrócić uwagę na asymetryczne detale – po jednej stronie łóżka znajduje się czarny kinkiet z i niska szafka nocna z szufladami. Po drugiej pojawił się żółty stolik i wisząca, okrągła lampa sufitowa w tym samym kolorze.
Przy sypialni znajduje się łazienka, schowana za drzwiami z ciemnego szkła z dekoracyjnymi szprosami. Domownicy mogą się tu zrelaksować po cały dniu. Punkt wyjścia aranżacji łazienki stanowią białe, prostokątne płytki typu metro na ścianie oraz drewnopodobne kafle na posadzce.
Zaraz za drzwiami znajduje się strefa umywalkowa z wiszącą, drewnianą szafką i umywalką blatową. Z drugiej strony projektanci zaplanowali wiszące sanitariaty w białej zabudowie. W drugiej części pomieszczenia wolnostojąca wanna pod oknem zapewnia domownikom przyjemną kąpiel z widokiem. Obok znajduje się prysznic wyposażony w prostą, szklaną ściankę bez brodzika i dekoracyjny wieszak z kwadratowymi elementami.
Pokoik dziecięcy
Na piętrze znajduje się także pokój najmłodszego z domowników. Pokój synka Inwestorów również nie odbiega od ogólnego stylu wnętrz panującego w całym domu, jednak Projektanci zadbali o stworzenie przestrzeni przyjaznej i przyjemnej dla dziecka. Chłopiec jest fanem Minionków, dlatego pojawiły się tu kolory i motywy związane z niebiesko-żółtymi stworkami z ulubionych filmów animowanych. Biała, asymetryczna zabudowa z drewnianymi akcentami pomoże utrzymać w ryzach dziecięce zabawki. Żółty puf i niebieskie poduszki na podłodze zachęcą do swobodnych zabaw. Łóżko ukryte jest na wysokiej antresoli z modułowymi szafami z płyty MDF, która również służy do przechowywania zabawek i ubrań.
Najmłodszy z domowników ma również własną łazienkę – ceramika sanitarna, żółta szafka z drewnianym blatem i stojąca, okrągła umywalka są dostosowane do dziecięcego wzrostu, dzięki czemu chłopiec może samodzielnie korzystać z łazienki. Obok umywalki znajduje się wieszak inspirowany wyglądem klocków LEGO.
Jakie wyzwania pojawiły się w pracy nad projektem? - Najtrudniejszą częścią aranżacji domu była część poddasza. Mimo, iż ścianka kolankowa nie była najniższa to ilość okien i sama ścianka niosły pewne ograniczenia. Do tego dochodzą oczywiście potrzeby domowników, które należy uwzględnić przy aranżacji każdego wnętrza. – opowiada Magdalena Załoga.
Projekt: The Line Studio Studio Projektowe
Zdjęcia: Ayuko Studio