Pokój ucznia - jak go urządzić?

Pokój ucznia - jak go urządzić?

Wielkimi krokami zbliża się początek kolejnego roku szkolnego. Powrót dziecka do szkoły wiążę się nie tylko z zakupem nowych podręczników i przyborów – to również idealny czas na zmiany aranżacyjne w pokoju ucznia. Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje praktycznych mebli oraz ciekawych, ocieplających wnętrze dodatków. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania najlepszych sprzętów i wyposażenia?
4:00 min
0
0

Aranżacja pokoju ucznia to wymagające wyzwanie. Jedno pomieszczenie musi łączyć wiele funkcji — miejsce do odrabiania lekcji i nauki, ale również strefę odpoczynku, zabawy i spotkań z przyjaciółmi. Odpowiednio dobrane meble i akcesoria mogą uprzyjemnić codzienne obowiązki i poprawią umiejętność skupienia.

Autor:
Redakcja
Data:
27.08.2020
DEKORIA_FOTO_lampka biurkowa Kane wys. 70 cm
Pokój ucznia powinien oferować komfortowe warunki do nauki i rozwijania dziecięcych pasji. Fot. Dekoria

Meble do pokoju ucznia

Do niezbędnego wyposażenia pokoju dzieci w wieku szkolnym należą biurko, krzesło, półki na książki i przybory szkolne oraz oświetlenie. Po czym poznamy funkcjonalne meble dziecięce?


Biurko powinno mieć regulowaną wysokość blatu. Dzięki temu łatwo dopasujemy je do wzrostu dziecka. Ergonomiczne meble pomogą utrzymać prawidłową postawę. To szczególnie ważne u dzieci w okresie intensywnego wzrostu. Blat biurka powinien być na tyle szeroki, aby pozwalał na swobodne rozłożenie potrzebnych do nauki materiałów. W okolicy biurka przydadzą się też półeczki na najczęściej używane książki i akcesoria.

• Krzesło powinno być biurowe, najlepiej na kółkach. Zwróćmy uwagę na zakresy regulacji wysokości i nachylenia oparcia, aby były maksymalnie ergonomiczne. Pełne podparcie pleców dziecka od lędźwi po kark zapobiegnie wadom i bólom kręgosłupa, spowodowanym długotrwałym siedzeniem.

• Lampka biurkowa - w pokoju ucznia nie może zabraknąć odpowiedniego oświetleniaNajważniejsze i najzdrowsze dla młodych oczu jest oświetlenie naturalne. Zadbajmy o to, aby biurko było umieszczone w taki sposób, aby miało do niego jak najlepszy dostęp, np. pod oknem. Po zmroku doświetlimy je lampką stawianą na blacie. Doskonale sprawdzą się tu lampy z oprawą, która pozwala regulować wysokość i kąt padania światła. Lampkę należy umieścić po stronie przeciwnej do ręki dominującej dziecka: dla leworęcznych po prawej, dla praworęcznych - po lewej.

Kolorowy pokój aktywnego chłopca
W pokojach dzieci starszych dobrze sprawdza się wysoka zabudowa na wymiar. Fot. Komandor

Strefa dziecięcego relaksu

W pokoju ucznia potrzebujemy zachować równowagę – oprócz miejsca do nauki, warto urządzić mu też strefy wyciszenia i relaksu, a także spotkań z przyjaciółmi.


Na co zwrócić uwagę podczas metamorfozy dziecięcego pokoju?


Stonowane kolory - wyciszające szarości, błękity czy róż sprzyjają atmosferze przyjemnego relaksu. Warto wprowadzić je w postaci tkanin – zasłony, narzuty na łóżko czy poduszek z kolorowymi wzorami. Pozwólmy dzieciom wybrać je osobiście – z pewnością ucieszy je możliwość czynnej aranżacji własnego, wymarzonego pokoju.

Wygodne miejsce dla przyjaciół - niewielkie pufy, miękki dywan czy wcześniej wspomniane poduszki posłużą jako miejsca do siedzenia podczas spotkań z przyjaciółmi.


DEKORIA_FOTO_pokoj dzieciecy.png
W pokojach dziecięcych warto zadbać o odpowiedni dobór tkanin - rolet, zasłon, poduszek dekoracyjnych. Fot. Dekoria

Miejsce do przechowywania – z pomocą przyjdą zamykane pojemniki na zabawki, kolekcjonowane przedmioty czy piórnik i organizer na przybory. Ładnie wykonane drewniane skrzynie czy papierowe pudełka zachęcą dzieci do samodzielnego utrzymania porządku w swojej przestrzeni.

Drobne dodatki – pokój małego człowieka warto ożywić akcesoriami, które wpisują się w nurt jego zainteresowań: zdjęcia, plakaty w ciekawych kolorach, postacie z komiksów w zabawnych ramkach podkreślą indywidualny charakter wnętrza.

Pokój nastoletniego marzyciela z piękną fototapetą Pixers
Naklejki i fototapety pomogą nam stworzyć wyjątkową aranżację pokoju ucznia. Fot. Pixers
ułóż to w jodełkę
#ułóż to w jodełkę
sprawdź

Aranżacja przestrzeni do zabawy i relaksu w pokoju ucznia jest bardzo istotna — pomoże dziecku poczuć się swobodnie w swoim pokoju i zrelaksować po wyczerpującym dniu. To podniesie jakość wypoczynku, potrzebnego do efektywnej nauki i prawidłowego rozwoju dziecka.

Nowy wystrój pokoju pomoże dzieciom łatwiej rozpocząć kolejny etap nauki szkolnej – ekscytacja związana z wyborem dodatków i akcesoriów z pewnością poprawi im samopoczucie przed powrotem do codziennych obowiązków po wakacjach.

Podobne artykuły

Pokój dla chłopca
Urządzanie dziecięcego pokoju to jedno z najlepszych i zarazem najtrudniejszych wyzwań rodzicielstwa. Przestrzeń ma być nie...
czytaj więcej
Pokój dla dziewczynki
Pokoje dziecięce to jeden z najbardziej wdzięcznych tematów projektowych. Funkcjonalna przestrzeń dla małej lokatorki, w...
czytaj więcej