
Pokój ucznia - jak go urządzić?

Meble do pokoju ucznia
Do niezbędnego wyposażenia pokoju dzieci w wieku szkolnym należą biurko, krzesło, półki na książki i przybory szkolne oraz oświetlenie. Po czym poznamy funkcjonalne meble dziecięce?
• Biurko powinno mieć regulowaną wysokość blatu. Dzięki temu łatwo dopasujemy je do wzrostu dziecka. Ergonomiczne meble pomogą utrzymać prawidłową postawę. To szczególnie ważne u dzieci w okresie intensywnego wzrostu. Blat biurka powinien być na tyle szeroki, aby pozwalał na swobodne rozłożenie potrzebnych do nauki materiałów. W okolicy biurka przydadzą się też półeczki na najczęściej używane książki i akcesoria.
• Krzesło powinno być biurowe, najlepiej na kółkach. Zwróćmy uwagę na zakresy regulacji wysokości i nachylenia oparcia, aby były maksymalnie ergonomiczne. Pełne podparcie pleców dziecka od lędźwi po kark zapobiegnie wadom i bólom kręgosłupa, spowodowanym długotrwałym siedzeniem.
• Lampka biurkowa - w pokoju ucznia nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Najważniejsze i najzdrowsze dla młodych oczu jest oświetlenie naturalne. Zadbajmy o to, aby biurko było umieszczone w taki sposób, aby miało do niego jak najlepszy dostęp, np. pod oknem. Po zmroku doświetlimy je lampką stawianą na blacie. Doskonale sprawdzą się tu lampy z oprawą, która pozwala regulować wysokość i kąt padania światła. Lampkę należy umieścić po stronie przeciwnej do ręki dominującej dziecka: dla leworęcznych po prawej, dla praworęcznych - po lewej.

Strefa dziecięcego relaksu
W pokoju ucznia potrzebujemy zachować równowagę – oprócz miejsca do nauki, warto urządzić mu też strefy wyciszenia i relaksu, a także spotkań z przyjaciółmi.
Na co zwrócić uwagę podczas metamorfozy dziecięcego pokoju?
Stonowane kolory - wyciszające szarości, błękity czy róż sprzyjają atmosferze przyjemnego relaksu. Warto wprowadzić je w postaci tkanin – zasłony, narzuty na łóżko czy poduszek z kolorowymi wzorami. Pozwólmy dzieciom wybrać je osobiście – z pewnością ucieszy je możliwość czynnej aranżacji własnego, wymarzonego pokoju.
Wygodne miejsce dla przyjaciół - niewielkie pufy, miękki dywan czy wcześniej wspomniane poduszki posłużą jako miejsca do siedzenia podczas spotkań z przyjaciółmi.

Miejsce do przechowywania – z pomocą przyjdą zamykane pojemniki na zabawki, kolekcjonowane przedmioty czy piórnik i organizer na przybory. Ładnie wykonane drewniane skrzynie czy papierowe pudełka zachęcą dzieci do samodzielnego utrzymania porządku w swojej przestrzeni.
Drobne dodatki – pokój małego człowieka warto ożywić akcesoriami, które wpisują się w nurt jego zainteresowań: zdjęcia, plakaty w ciekawych kolorach, postacie z komiksów w zabawnych ramkach podkreślą indywidualny charakter wnętrza.
Aranżacja przestrzeni do zabawy i relaksu w pokoju ucznia jest bardzo istotna — pomoże dziecku poczuć się swobodnie w swoim pokoju i zrelaksować po wyczerpującym dniu. To podniesie jakość wypoczynku, potrzebnego do efektywnej nauki i prawidłowego rozwoju dziecka.
Nowy wystrój pokoju pomoże dzieciom łatwiej rozpocząć kolejny etap nauki szkolnej – ekscytacja związana z wyborem dodatków i akcesoriów z pewnością poprawi im samopoczucie przed powrotem do codziennych obowiązków po wakacjach.
Podobne artykuły

