Pokój ucznia - jak go urządzić?

Pokój ucznia - jak go urządzić?

Pokój dla ucznia potrzebuje praktycznych mebli oraz ciekawych, ocieplających wnętrze dodatków. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania najlepszych sprzętów i wyposażenia? Zobacz najlepsze inspiracje i pomysły.
4:00 min
0
0

Aranżacja pokoju dla ucznia to wymagające wyzwanie. Jedno pomieszczenie musi łączyć wiele funkcji — miejsce do odrabiania lekcji i nauki, ale również strefę odpoczynku, zabawy i spotkań z przyjaciółmi. Odpowiednio dobrane meble i akcesoria mogą uprzyjemnić codzienne obowiązki i poprawią skupienie.  

Autor:
Redakcja
Data:
06.10.2021
Aktualizacja:
21.04.2023
DEKORIA_FOTO_lampka biurkowa Kane wys. 70 cm
Pokój ucznia powinien oferować komfortowe warunki do nauki i rozwijania dziecięcych pasji. Fot. Dekoria
Narożne biurko przy zielonej ścianie
Pokój nastolatka i studenta powinien być wyposażony w dużą ilość półek i szafek na książki i materiały do nauki. Fot. Senkoart Design
Pokój dziecka w monochromatycznych barwach
Pokój dziecka w monochromatycznym barwach. Fot. Spacja Studio

Meble do pokoju ucznia

Do niezbędnego wyposażenia pokoju dziecięcego szkolnego należą biurko, krzesło, półki na książki i przybory szkolne oraz oświetlenie. Aranżację pokoju ucznia powinniśmy zacząć właśnie od tych podstawowych sprzętów, które powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Po czym poznamy takie meble dziecięce?  


Trafnym wyborem będzie biurko z regulowaną wysokością. Dzięki temu łatwo dopasujemy je do szybko zmieniającego się wzrostu dziecka. Ergonomiczne meble pomogą utrzymać prawidłową postawę. To szczególnie ważne u dzieci w okresie intensywnego wzrostu młodego kręgosłupa. Blat biurka powinien być na tyle szeroki, aby pozwalał na swobodne rozłożenie potrzebnych do nauki materiałów. W okolicy biurka przydadzą się też szafki lub półeczki na najczęściej używane książki i akcesoria. Ciekawym pomysłem jest również tablica korkowa bądź tablica kredowa, na której latorośl będzie mogła powiesić plan lekcji czy stworzyć strefę nauki. 



• Krzesło powinno być biurowe, najlepiej na kółkach. Gdy urządzamy pokój zwróćmy uwagę na zakresy regulacji wysokości i nachylenia oparcia, aby były maksymalnie ergonomiczne oraz wspierało zachowanie prawidłowej postawy. Pełne podparcie pleców dziecka od lędźwi po kark zapobiegnie wadom i bólom kręgosłupa, spowodowanym długotrwałym siedzeniem.

• Lampka biurkowa — w pokoju ucznia nie może zabraknąć odpowiedniego oświetleniaNajważniejsze i najzdrowsze dla młodych oczu jest światło dzienne. Zadbajmy o to, aby biurko było umieszczone w taki sposób, aby miało do niego jak najlepszy dostęp, np. pod oknem. Blat pod oknem w pokoju dziecka po zmroku doświetlimy stojącą lampką. Doskonale sprawdzą się tu lampy z oprawą, która pozwala regulować wysokość i kąt padania światła. Lampkę należy umieścić po stronie przeciwnej do ręki dominującej, tak by nie zasłaniała źródła światła podczas pisania: leworęczni powinni mieć lampkę po prawej stronie, dla praworęcznych — po lewej. Warto pamiętać również o ochronie przed zbyt mocnym słońcem w postaci rolet lub żaluzji. Jest to szczególnie istotne w pokoju ucznia na poddaszu, gdzie kąt padania promieni słonecznych jest większy.

Kolorowy pokój aktywnego chłopca
Biurko pod oknem w prostokątnym pokoju ucznia. Fot. Komandor
Ściana z cegły w pokoju dziecka
Ściana z cegły za biurkiem w pokoju dziecka. Fot. Pracownia Projektowa Jamuła Sławomir

Strefa dziecięcego relaksu

Pokój dla ucznia musi zachowywać równowagę – oprócz miejsca do nauki, warto urządzić mu też strefy wyciszenia i relaksu, a także spotkań z przyjaciółmi.


Na co zwrócić uwagę podczas metamorfozy dziecięcego pokoju?

Stonowane kolory  wyciszające szarości, błękity czy róż sprzyjają atmosferze przyjemnego relaksu. Warto wprowadzić je w postaci tkanin – zasłony, narzuty na łóżko czy poduszek z kolorowymi wzorami. Pozwólmy dzieciom wybrać je osobiście – z pewnością ucieszy je możliwość czynnej aranżacji własnego, wymarzonego pokoju.

Wygodne miejsce dla przyjaciół — niewielkie pufy, miękki dywan czy wcześniej wspomniane poduszki posłużą jako miejsca do siedzenia podczas spotkań z przyjaciółmi.


DEKORIA_FOTO_pokoj dzieciecy.png
W pokojach dziecięcych warto zadbać o odpowiedni dobór tkanin - rolet i zasłon, które będą regulowały dostęp naturalnego światła. Fot. Dekoria
Biały pokój dziewczynki z akcentami różu
Pokój dziewczynki z miejscem do nauki. Fot. Better Home Interior Design

Miejsce do przechowywania – z pomocą przyjdą zamykane pojemniki na zabawki, kolekcjonowane przedmioty czy piórnik i organizer na przybory. Ładnie wykonane drewniane skrzynie czy papierowe pudełka zachęcą dzieci do samodzielnego sprzątania swojej przestrzeni, co ułatwi utrzymanie porządku w pokoju.


Drobne dodatki – pokój małego człowieka warto ożywić akcesoriami, które wpisują się w nurt jego zainteresowań: zdjęcia, plakaty w ciekawych kolorach, postacie z komiksów w zabawnych ramkach podkreślą indywidualny charakter wnętrza.

Pokój nastoletniego marzyciela z piękną fototapetą Pixers
Naklejki i fototapety pomogą nam stworzyć wyjątkową aranżację pokoju ucznia. Fot. Pixers
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź

Jak urządzić mały pokój ucznia?

Niewielkie przestrzenie zawsze stanowią wyzwanie, wszystko musi być odpowiednio przemyślane, by wykorzystać każdą odrobinę miejsca. Jak urządzić mały pokój dla ucznia? Ważny jest dobór mebli, które połączą mobilność i funkcjonalność. Lepiej sprawdzą się proste, funkcjonalne i pojemne elementy wystroju, które pozwolą schować wiele rzeczy, które poza pojemnikami będą wizualnie jeszcze bardziej pomniejszać wnętrze. Meble łączące wiele geometrycznych kształtów ładnie się prezentują, ale są niepraktyczne i zabierają bezcenną przestrzeń. 


Nieco inaczej prezentuje się kwestia pokojów o podłużnym kształcie. Używając jasnej palety barw, możemy wizualnie powiększyć wąski pokój dla ucznia. Krótszą ścianę warto pomalować na ciemniejszy kolor, dzięki czemu pomieszczenie wyda się szersze, niż jest w rzeczywistości. Gdy pokój zajmuje dwoje dzieci, warto sięgnąć po piętrowe łóżko, które pozwoli zaoszczędzić dodatkową przestrzeń. Prostokątny pokój dla ucznia będzie też wymagał dobrze przemyślanego oświetlenia, gdyż ilość światła słonecznego nie będzie równomierna w całym wnętrzu. Dobrym rozwiązaniem będzie blat, który zajmie całą szerokość krótszej ściany z oknem. 

Pokój dziecięcy na poddaszu
Podział stref w piętrowych domach jednorodzinnych często zakłada rozdzielenie na dwie strefy: dzienną, na parterze z kuchnią, salonem i jadalnią oraz nocną...
czytaj więcej
Pokój dziecięcy z minisiłownią
Pokój ucznia z antresolą - łóżko na podwyższeniu pozwala uzyskać wygodną przestrzeń wypoczynkową pod spodem oraz minisiłownię. Fot. Pogotowie Wnętrzarskie

Pokój dziecka szkolnego na poddaszu

Kolejną trudną w aranżacji przestrzenią jest poddasze. W pokoju dziecięcym na poddaszu powinniśmy postawić na jasną kolorystykę. Warto dobrać też odpowiednie oświetlenie. Szczególnie dobrze w tym pomieszczeniu sprawdzą się światła punktowe. Ze względu na skosy, dobrze jest podzielić pokój na strefy. Jeśli w tej przestrzeni znajdują się okna dachowe, warto ustawić w tym miejscu biurko - światło padające z góry dobrze doświetli miejsce do pracy. Skosy i niskie ścianki kolankowe to dobre miejsce na strefy przechowywania lub wypoczynku - z niskimi kanapami lub miękkimi poduchami na podłodze.


Okna dachowe Fakro w pokoju dziecięcym
Pokój ucznia na poddaszu to ciekawa opcja z olbrzymim potencjałem. Fot. Fakro

Aranżacja przestrzeni do zabawy i relaksu w pokoju ucznia jest bardzo istotna — pomoże dziecku poczuć się swobodnie w swoim pokoju i zrelaksować po wyczerpującym dniu. To podniesie jakość wypoczynku, potrzebnego do efektywnej nauki i prawidłowego rozwoju dziecka.

Nowy wystrój pokoju pomoże dzieciom łatwiej rozpocząć kolejny etap nauki szkolnej – ekscytacja związana z wyborem dodatków i akcesoriów z pewnością poprawi im samopoczucie przed powrotem do codziennych obowiązków po wakacjach.

Podobne artykuły

Pokój dla chłopca
Urządzanie dziecięcego pokoju to jedno z najlepszych i zarazem najtrudniejszych wyzwań rodzicielstwa. Przestrzeń ma być nie...
czytaj więcej
Pokój dla dziewczynki - pomysły na aranżacje
Pokoje dziecięce to jeden z najbardziej wdzięcznych tematów projektowych. Funkcjonalna przestrzeń dla małej lokatorki, w...
czytaj więcej