Jak chronić dom przed atakiem komarów i innych owadów?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak chronić dom przed atakiem komarów i innych owadów?

Komary, muchy oraz szereg innych owadów to nieproszeni goście w naszych domach. Wraz z nastaniem wiosny coraz częściej zaczynają atakować. Ich obecność jest irytująca zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Nikt z nas nie ma ochoty na ugryzienie, do tego spora część owadów roznosi różnego rodzaju zanieczyszczenia. Jak jednak cieszyć się dostępem świeżego powietrza, a jednocześnie chronić się przed atakiem komarów?
2:00 min
0
0

Co przyciąga komary?


Komary i inne owady przyciąga przede wszystkim zapach. One nie tyle nas widzą, ile czują. Szczególnie komary, które potrafią skutecznie zepsuć niejeden wiosenno-letni wieczór, mają "nastawiony radar" na kwas mlekowy, który u człowieka wydzielany jest wraz z potem. Z tego też powodu tak często proponowanym nam rozwiązaniem są różnego rodzaju produkty zapachowe, które mają maskować nasz zapach, a tym samym czynić nas niewidzialnymi dla komarów. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że jest to rozwiązanie, które działa przez ograniczony czas. Jeśli więc chcemy skutecznie chronić się przed owadami, warto bariery zapachowe połączyć z tymi fizycznymi. 


Zabezpieczenia fizyczne — skuteczne moskitiery


Jednym z niewątpliwie najskuteczniejszych rozwiązań, które pozwala uniemożliwić owadom dostęp do pomieszczeń, są moskitiery. To stosunkowo proste, ale bardzo efektywne rozwiązanie. Skorzystanie z niego nie wymaga szczególnej pracy. Montaż moskitiery na okna dachowe, balkonowe, kuchenne itd. nie stanowi większego problemu.


  • Odpowiednio dobrana wielkości otworów w siatce gwarantuje, że konstrukcja moskitiery będzie w stanie skutecznie zatrzymać owady.
  • Zastosowanie moskitiery pozwala dalej korzystać z otwartego okna, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza przy jednoczesnym zabezpieczeniu przed owadami.
  • Moskitiery są lekkie i przejrzyste, nie ograniczają widoczności, nie sprawiają, że musisz z pomocą sztucznego światła doświetlać pomieszczenie. Dalej korzystać możesz z pięknej pogody, nie dopuszczając jednocześnie komarów do wnętrza pomieszczeń. 
  • Raz założona moskitiera działa cały czas, nie musisz o niej myśleć. Może ci służyć cały sezon, skutecznie chroniąc ciebie i innych domowników. 
  • Nowoczesne moskitiery posiadają uchwyt pozycjonujący — rozwiązanie to umożliwia zatrzymanie moskitiery na optymalnej wysokości okna (bardzo przydaje się to w przypadku okien dachowych). Jeśli z niej nie korzystasz, możesz ją schować w górnej kasecie wykonanej z aluminium.
  • Ważne, aby moskitiera została dopasowana do wymiarów wnęki wokółokiennej.
  • Plusem nowoczesnych moskitier jest również ich ciekawy design, wielość rozwiązań, bogata kolorystyka, co sprawia, że problemu nie stanowi dopasowanie ich do konkretnego modelu okna, nie tylko pod względem rozmiaru.
Autor:
Redakcja
Data:
23.03.2023
20230320100747_g3de1d7924078e015c09c6c077ae70e9b76a4c8a05a4758b6dd603612b49a6eec75a0255349fa89a4d6951082380d6db9e5b7c1b165b8d71b45c1722971cc5f35_640.jpg.jpg

Bariery zapachowe — świece i inne rozwiązania


Moskitiery to zabezpieczenia fizyczne, bariery, których konstrukcja uniemożliwia owadom dostanie się do wnętrza pomieszczeń. Warto jednak pomyśleć także o innych barierach, które mogą wzmocnić naszą ochronę. To szczególnie ważne, jeśli korzystamy w okresie wiosenno-letnim z balkonu lub tarasu, co sprawia, że nawet jeśli posiadamy moskitiery, to nie zawsze z nich korzystamy, ponieważ zostawiamy sobie drogę wejścia i wyjścia z tarasu. Ponadto owady mogą nas atakować już na balkonie lub tarasie, zbierać się wokół ścian, a potem próbować dostać się do środka. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam kilka różnych rozwiązań, natomiast wszystkie bazują przede wszystkim na zapachu. I nie chodzi tutaj właściwie o zapach, który ma "maskować" człowieka, co po prostu odstraszać komary. Są bowiem takie zapachy cytrusowe, olejek lawendowy, miętowy, geraniowy, rozmarynowy, których komary po prostu nie znoszą i zapachy te działają na nie odstraszająco. Jeśli więc chcesz uniknąć wieczornego ataku komarów na balkonie, możesz:


  • skorzystać z domowej mieszanki olejków eterycznych i dyfuzować ją na meble, ściany tarasu itd. 
  • rozpalić świece z naturalnymi olejkami eterycznymi (oczywiście tymi, których nie znoszą owady), 
  • skorzystać z lamp owadobójczych, 
  • sięgnąć po różnego rodzaju aerozole, które zabijają lub odstraszają owady (to jednak chemia, wiele osób więc dzisiaj chętniej sięga po naturalne i mniej szkodliwe dla otoczenia substancje).


Dobrym pomysłem jest również posadzenie na balkonie lub tarasie roślin, które skutecznie odstraszają komary i inne owady:


  • lawendy,
  • kocimiętki,
  • kopru włoskiego,
  • pelargonii,
  • bodziszka korzeniastego.


Jeśli mieszkasz w domu i masz do zaaranżowania również ogródek, możesz posadzić w pobliżu wejścia do domu lub tarasu sumaka octowca lub surmię bignoniową.


Ochrona skóry


W końcu warto pomyśleć również o ochronie skóry domowników. Owady do domu możemy bowiem przynieść razem ze sobą — na ubraniach lub włosach. Warto więc zniechęcić np. komary do tego, aby w ogóle się do nas zbliżały. Tutaj po raz kolejny z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju aerozole. Z powodzeniem możesz jednak skorzystać z bardziej naturalnego rozwiązania, jakim jest niewątpliwie mieszanka odpowiednio połączonych ze sobą olejków eterycznych, które odstraszają komary. W sklepach można kupić gotowe kompozycje lub stworzyć własną. W tym drugim przypadku pamiętaj jednak, że większości olejków nie stosujemy bezpośrednio na skórę, tylko najpierw rozpuszczamy np. w oleju roślinnym (np. migdałowym, jojoba).