
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Jak chronić dom przed atakiem komarów i innych owadów?

Bariery zapachowe — świece i inne rozwiązania
Moskitiery to zabezpieczenia fizyczne, bariery, których konstrukcja uniemożliwia owadom dostanie się do wnętrza pomieszczeń. Warto jednak pomyśleć także o innych barierach, które mogą wzmocnić naszą ochronę. To szczególnie ważne, jeśli korzystamy w okresie wiosenno-letnim z balkonu lub tarasu, co sprawia, że nawet jeśli posiadamy moskitiery, to nie zawsze z nich korzystamy, ponieważ zostawiamy sobie drogę wejścia i wyjścia z tarasu. Ponadto owady mogą nas atakować już na balkonie lub tarasie, zbierać się wokół ścian, a potem próbować dostać się do środka. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam kilka różnych rozwiązań, natomiast wszystkie bazują przede wszystkim na zapachu. I nie chodzi tutaj właściwie o zapach, który ma "maskować" człowieka, co po prostu odstraszać komary. Są bowiem takie zapachy cytrusowe, olejek lawendowy, miętowy, geraniowy, rozmarynowy, których komary po prostu nie znoszą i zapachy te działają na nie odstraszająco. Jeśli więc chcesz uniknąć wieczornego ataku komarów na balkonie, możesz:
- skorzystać z domowej mieszanki olejków eterycznych i dyfuzować ją na meble, ściany tarasu itd.
- rozpalić świece z naturalnymi olejkami eterycznymi (oczywiście tymi, których nie znoszą owady),
- skorzystać z lamp owadobójczych,
- sięgnąć po różnego rodzaju aerozole, które zabijają lub odstraszają owady (to jednak chemia, wiele osób więc dzisiaj chętniej sięga po naturalne i mniej szkodliwe dla otoczenia substancje).
Dobrym pomysłem jest również posadzenie na balkonie lub tarasie roślin, które skutecznie odstraszają komary i inne owady:
- lawendy,
- kocimiętki,
- kopru włoskiego,
- pelargonii,
- bodziszka korzeniastego.
Jeśli mieszkasz w domu i masz do zaaranżowania również ogródek, możesz posadzić w pobliżu wejścia do domu lub tarasu sumaka octowca lub surmię bignoniową.
Ochrona skóry
W końcu warto pomyśleć również o ochronie skóry domowników. Owady do domu możemy bowiem przynieść razem ze sobą — na ubraniach lub włosach. Warto więc zniechęcić np. komary do tego, aby w ogóle się do nas zbliżały. Tutaj po raz kolejny z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju aerozole. Z powodzeniem możesz jednak skorzystać z bardziej naturalnego rozwiązania, jakim jest niewątpliwie mieszanka odpowiednio połączonych ze sobą olejków eterycznych, które odstraszają komary. W sklepach można kupić gotowe kompozycje lub stworzyć własną. W tym drugim przypadku pamiętaj jednak, że większości olejków nie stosujemy bezpośrednio na skórę, tylko najpierw rozpuszczamy np. w oleju roślinnym (np. migdałowym, jojoba).