Najciekawsze trendy w aranżacji wnętrz
Jeszcze większe formaty
Duże formaty – już nikogo nie dziwią gresy 120x120 cm zarówno producenci jak i inwestorzy przekonali się do zalet wielkoformatowych płyt. W kolejnym sezonach producenci coraz chętniej będą proponować płyty o wymiarach nawet do119,8x239,8 cm ,czy 275x120 cm, podobnie jak w przypadku płyt z kamienia naturalnego. Ciekawą alternatywą są także spieki oraz konglomeraty, które coraz częściej pojawiają się też w portfoliach producentów ceramiki wykończeniowej.
Nasycone kolory
Płytki w mocnych kolorach – oprócz znanych i lubianych odcieni butelkowej zieleni i granatu na pierwszy plan wychodzą też barwy czerwieni, terakoty, oraz brąz, żółty i pomarańczowy. Kreatywne połączenia kolorystyczne można wykorzystać w różnych stylach wnętrzarskich, od nowoczesnego po industrialny. Kolory ściśle wiążą się też z następnym trendem, którym jest..
Eklektyzm!
Projekty wnętrz będą osobiste – mieszanki stylów i elementów z różnych estetyk to ciekawy sposób na stworzenie przestrzeni niepowtarzalnych, indywidualnie dopasowanych pod nasze gusta. W stylu twórczego chaosu świetnie odnajduje się maksymalizm i dopamine dekor. Dalsze odejście od prostoty i minimalizmu pozwala na większą, kreatywną swobodę.
Piękno natury
Niesłabnącą popularnością cieszą się naturalne materiały - drewno, wiklina i rattan, wełna, skóry i kamienie. Wykonane z nich będą okładziny podłogowe, ścienne oraz meble i dodatki. Doskonale odnajdą się we wnętrzach w stylu japandi, skandynawskich, minimalistycznych i nowoczesnych. Uzyskamy ciepłe, przytulne przestrzenie, w których przyjemnie się odpoczywa i spędza czas z bliskimi. Warto także zwrócić na nowe propozycje płytek drewnopodobnych oraz inspirowanych kamieniami - realistycznie odwzorowane powierzchnie z tonalnymi odcieniami i fakturą doskonale sprawdzą się w aranżacjach łazienek, kuchni czy tarasu.
5 ściana - dekoracyjny sufit
Aranżacje pomieszczeń nie kończą się na ścianach - sufit, czyli piątą ze ścian również można wykorzystać jako nośnik kolorów, faktur czy dekoracji. Jak to zrobić? Powtórzyć kolor lub materiał, wykorzystany wcześniej na ścianie. Świetnie sprawdzi się np. farba w odcieniu płytek, graficzna tapeta lub tynk dekoracyjny. Dobrą alternatywą są też gipsowe rozety, sztukaterie lub listwy, które wprowadzą do wnętrza element klasycznej elegancji. To ciekawy sposób na ożywienie aranżacji przestrzeni, niezależnie od wybranego stylu.
Biophilic design
Biophillic design, czyli projektowanie biofiliczne to coś więcej, niż jeden z trendów wnętrzarskich. To rodzaj filozofii, która łączy poszanowanie środowiska i troskę o dobrostan człowieka. Wykorzystujemy tu nie tylko materiały, ale także światło i roślinność do stworzenia przestrzeni, w których nowoczesność egzystuje w zgodzie z naturą. We wnętrzach biofilicznych pojawiają się duże okna, które dostarczają naturalne światło, niezbędne do produkcji witaminy D w naszym organizmie i zachowania dobrego samopoczucia. Rośliny, zielone ściany i wertykalne ogrody dbają o wysoką jakość i czystość powietrza. Materiały naturalnego pochodzenia tworzą bezpieczną i harmonijną przestrzeń. Wnętrza zaprojektowane w duchu biophilic design sprawdzają się zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i publicznych. Udowodniono naukowo, że takie aranżacje pomagają obniżyć poziom stresu i poprawić nastrój, a także sprzyjają zachowaniu koncentracji i produktywności.
Struktury, faktury i zróżnicowane powierzchnie
W ofertach producentów materiałów pojawiają się strukturalne tapety, różnego rodzaju okładziny fornirowane lub inne, strukturalne ozdoby na ściany i sufity. W aranżacjach będziemy łączyć panele frezowane, strukturalne cegły z miękkim aksamitem czy tkaniną boucle. Twórzmy we wnętrzach kompozycje sensoryczne, pobudzające zmysły dotyku i wzorku. Ciekawe zestawienia materiałowe to doskonała alternatywa dla osób, które nie skuszą się na maksymalizm czy bogatą kolorystykę. Dzięki połączeniu gładkich i strukturalnych, wyraźnych i delikatnych w dotyku powierzchni, ożywimy nawet monochromatyczną aranżację. Ten trend świetnie sprawdza się we wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych. Nowe technologie wchodzą też na rynek produktów ceramicznych - producenci płytek będą oferować jeszcze bardziej realistyczne powierzchnie inspirowane kamieniem, drewnem czy innymi materiałami naturalnymi. Wyczuwalne pod palcami faktury czy piękne odbicia światła nadadzą realizacjom niezwykły, niepowtarzalny charakter.