
Ceramiczne płytki elewacyjne
Jakie rodzaje płytek możemy stosować na elewacjach?
W wymagającym klimacie umiarkowanym płytki zewnętrzne muszą być mrozoodporne i wykazywać niską nasiąkliwość, najlepiej między 3 a 0,5%. Równie trudnym warunkom muszą sprostać kleje i fugi, które będą spajać powierzchnię. Dzięki temu elewacja będzie odporna na wilgoć i warunki atmosferyczne. Najlepsze w tym przypadku będą wyroby o właściwościach gresu technicznego. Producenci oferują płytki o właściwościach samoczyszczących i antybakteryjnych, dzięki czemu unikniemy rozwoju grzybów, mchu i glonów na elewacji.
Gresowe płytki na elewacji
Warto zaplanować taki rodzaj wykończenia już na etapie projektu domu. Należy również zachować szczególne warunki ostrożności i staranności, ponieważ nieprawidłowe wykonanie takiej elewacji może doprowadzić do zniszczenia izolacji i zawilgocenia murów budynku. Grube, nieprawidłowo przyklejone płytki gresowe mogą też po prostu odpadać pod własnym ciężarem. Takie rozwiązanie nie posiada dedykowanej aprobaty technicznej, czyli pozytywnej opinii ekspertów techniczno-budowlanych, która regulowałaby warunki jego stosowania. Nie należy ich stosować powyżej wysokości 4 metrów, wykończymy nimi więc tylko parter budynku.

Jak wykonać klejenie płytek ceramicznych do elewacji?
Najczęściej stosowanym materiałem izolacyjnym wykorzystywanym w polskich warunkach atmosferycznych pozostaje styropian i taki przypadek będziemy tutaj omawiać. Płyty styropianowe należy przymocować do muru zgodnie z zaleceniami producenta i z zachowaniem zasad sztuki budowlanej.
Następnym krokiem jest przygotowanie specjalnej warstwy zbrojącej, która składa się z siatki o gramaturze nie mniejszej niż 170g/m2. Siatkę zatapiamy w specjalistycznym kleju.
Tak przygotowaną pierwszą warstwę kołkujemy, wykorzystując do tego celu kołki o metalowym trzpieniu, które są dopuszczone do stosowania w systemach dociepleń. Ilość użytych kołków na m2 wskazuje producent, jednak nie powinno być ich mniej niż 8 szt./m2.
Pokrywamy ścianę drugą warstwą siatki o tej samej gramaturze. Należy uważać, aby połączenia poszczególnych pasm nie pokrywały się z łączeniami poprzedniej warstwy i zakładki miały długość co najmniej 10 cm. Całkowity czas schnięcia tak przygotowanej warstwy zbrojącej to od 3 do 7 dni, w zależności od wytycznych producenta. Dopiero wtedy możemy przystąpić do klejenia płytek.
Klej do płytek ceramicznych powinien być w klasie C2T, zalecamy s1 lub s2, zgodnie z normą techniczną PN-EN 12004:2008. Aby zapewnić płytkom maksymalną przyczepność, należy pokryć jej powierzchnię klejem w 100%. Oprócz pokrycia klejem zbrojonej powierzchni ściany, jego cienką warstwę nakładamy na powierzchnię płytki.

Fugi do ceramicznych płytek elewacyjnych powinny być mrozo i wodoodporne. Szerokość spoiny nie powinna przekraczać 8 mm. Całkowity czas zakończenia klejenia to ok. 14 dni, po tym czasie następuje całkowite wiązanie spoin i klejów z podłożem. Wtedy możemy wykonać fugowanie płytek. Zbyt wczesne podjęcie prac może skutkować obniżeniem przyczepności płytek i ich przedwczesnym odpadaniem. Łączne obciążenie materiałem elewacyjnym i produktami budowlanymi nie powinno przekraczać 40 kg/m2.
Powyższy opis jest oczywiście tylko szybką ilustracją przebiegu procesu klejenia płytek ceramicznych na elewację i nie powinien być traktowany jako wytyczna z norm prawa budowlanego. Odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie klejenia leży po stronie wykonawcy, który jest odpowiedzialny za dobór odpowiednich materiałów i wykonanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP.

Rozmiary płytek elewacyjnych
Płytki ceramiczne występują w wielu kształtach i rozmiarach. Wielu producentów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, rozpoczęło produkcję płytek ceramicznych dedykowanych wykończeniom zewnętrznym. W ich ofercie znajdziemy zarówno płytki w rozmiarze tradycyjnej, prostokątnej cegiełki, jak i wielkoformatowe płyty o wymiarach do 300 × 100 cm. Takie płyty mają grubość tylko 3,5 mm i pomimo słusznych rozmiarów arkuszy są jednymi z najlżejszych materiałów elewacyjnych dostępnych na rynku i mogą być stosowane na znacznych wysokościach. Takie rozwiązania pozwalają na zaprojektowanie eleganckiej, wykończonej niemalże bezspoinowo powierzchni.
Kolorystyka płytek jest również bardzo zróżnicowana. Możemy wybrać coś z tradycyjnych, ceglanych czerwieni, brązów, szarości i odcieni betonu architektonicznego lub zamówić inne niespotykane rozwiązanie, np. imitujące postarzane płyty metalowe. Ciekawym rozwiązaniem są płytki naśladujące kolor i rysunek naturalnego drewna, dzięki czemu możemy ozdobić elewację ciepłym akcentem.
Podobne artykuły

