Ceramiczne płytki elewacyjne

Ceramiczne płytki elewacyjne

Wybór na rynku zewnętrznych materiałów elewacyjnych rośnie z roku na rok. Coraz częściej zamiast tradycyjnych tynków czy sidingu wybieramy płytki ceramiczne. Postęp technologii pozwala tworzyć coraz lepsze i trwalsze mieszanki, z których produkuje się ceramikę. Zobaczcie, na co warto zwrócić uwagę, podejmując decyzję o zastosowaniu płytek na elewację.
4:00 min
0
0

Jakie rodzaje płytek możemy stosować na elewacjach?


W wymagającym klimacie umiarkowanym płytki zewnętrzne muszą być mrozoodporne i wykazywać niską nasiąkliwość, najlepiej między 3 a 0,5%. Równie trudnym warunkom muszą sprostać kleje i fugi, które będą spajać powierzchnię. Dzięki temu elewacja będzie odporna na wilgoć i warunki atmosferyczne. Najlepsze w tym przypadku będą wyroby o właściwościach gresu technicznego. Producenci oferują płytki o właściwościach samoczyszczących i antybakteryjnych, dzięki czemu unikniemy rozwoju grzybów, mchu i glonów na elewacji.

Taras w szarościach - Cerrad Cottage pepper
Jednym z najpopularniejszych rodzajów ceramiki na elewację jest klinkier. To trwały, mrozoodporny materiał dostępny w szerokiej gamie rozmiarów i kształtów. Fot. Cerrad
Cerrad Cottage Pepper 12440
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
Cottage
Marka Cerrad
sprawdź

Gresowe płytki na elewacji

Warto zaplanować taki rodzaj wykończenia już na etapie projektu domu. Należy również zachować szczególne warunki ostrożności i staranności, ponieważ nieprawidłowe wykonanie takiej elewacji może doprowadzić do zniszczenia izolacji i zawilgocenia murów budynku. Grube, nieprawidłowo przyklejone płytki gresowe mogą też po prostu odpadać pod własnym ciężarem, więc istotny jest profesjonalny montaż. 

Ciepła płytka w aranżacji tarasu Paradyż Aquarius
W ofercie producentów znajdziemy płytki w jednym odcieniu przeznaczone do różnych zastosowań i powierzchni. Dzięki temu stworzymy piękne i spójne przestrzenie w każdym stylu. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Aquarius Beige Kapinos Stopnica Prosta
Płytka stopnicowa, 30x33 cm
sprawdź
Paradyż Aquarius Beige Podstopnica
Płytka stopnicowa, 14,8x30 cm
sprawdź
Paradyż Aquarius Beige Klinkier
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
Aquarius
Marka Paradyż
sprawdź

Jak wykonać klejenie płytek ceramicznych do elewacji?

Najczęściej stosowanym materiałem izolacyjnym wykorzystywanym w polskich warunkach atmosferycznych pozostaje styropian i taki przypadek będziemy tutaj omawiać. Płyty styropianowe należy przymocować do muru zgodnie z zaleceniami producenta i z zachowaniem zasad sztuki budowlanej.


Następnym krokiem jest przygotowanie specjalnej warstwy zbrojącej, która składa się z siatki o gramaturze nie mniejszej niż 170g/m2. Siatkę zatapiamy w specjalistycznym kleju.


Tak przygotowaną pierwszą warstwę kołkujemy, wykorzystując do tego celu kołki o metalowym trzpieniu, które są dopuszczone do stosowania w systemach dociepleń. Ilość użytych kołków na m2 wskazuje producent, jednak nie powinno być ich mniej niż 8 szt./m2.


Pokrywamy ścianę drugą warstwą siatki o tej samej gramaturze. Należy uważać, aby połączenia poszczególnych pasm nie pokrywały się z łączeniami poprzedniej warstwy i zakładki miały długość co najmniej 10 cm. Całkowity czas schnięcia tak przygotowanej warstwy zbrojącej to od 3 do 7 dni, w zależności od wytycznych producenta. Dopiero wtedy możemy przystąpić do klejenia płytek.


Klej do płytek ceramicznych powinien być w klasie C2T, zalecamy s1 lub s2, zgodnie z normą techniczną PN-EN 12004:2008. Aby zapewnić płytkom maksymalną przyczepność, należy pokryć jej powierzchnię klejem w 100%. Oprócz pokrycia klejem zbrojonej powierzchni ściany, jego cienką warstwę nakładamy na powierzchnię płytki.

Nowoczesna elewacja w klinkierze Canella dark
Nowoczesna forma budynku z płytkami na elewacji. Fot. Cerrad
Canella
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Canella Dark 16781
Płytka elewacyjna, 30x49 cm
sprawdź

Fugi do ceramicznych płytek elewacyjnych powinny być mrozo i wodoodporne. Szerokość spoiny nie powinna przekraczać 8 mm. Całkowity czas zakończenia klejenia to ok. 14 dni, po tym czasie następuje całkowite wiązanie spoin i klejów z podłożem. Wtedy możemy wykonać fugowanie płytek. Zbyt wczesne podjęcie prac może skutkować obniżeniem przyczepności płytek i ich przedwczesnym odpadaniem. Łączne obciążenie materiałem elewacyjnym i produktami budowlanymi nie powinno przekraczać 40 kg/m2.


Powyższy opis jest oczywiście tylko szybką ilustracją przebiegu procesu klejenia płytek ceramicznych na elewację i nie powinien być traktowany jako wytyczna z norm prawa budowlanego. Odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie klejenia leży po stronie wykonawcy, który jest odpowiedzialny za dobór odpowiednich materiałów i wykonanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP.

Taras z heksagonalną ścianą w odcieniach brązu i beżu
Łącząc nieoczywiste wzory i kształty uzyskamy ciekawą aranżację przestrzeni tarasowej. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Hexx Universum Wood Beige Heksagon
Płytka podłogowa, 26x26 cm
sprawdź
Hexx Universum
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Hexx Universum Motyw Crema Heksagon
Płytka podłogowa, 26x26 cm
sprawdź

Rozmiary płytek elewacyjnych

Płytki ceramiczne występują w wielu kształtach i rozmiarach. Wielu producentów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, rozpoczęło produkcję płytek ceramicznych dedykowanych wykończeniom zewnętrznym. W ich ofercie znajdziemy zarówno płytki w rozmiarze tradycyjnej, prostokątnej cegiełki, jak i wielkoformatowe płyty sięgające do wymiarów 300x100 cm. Wielki format na elewacji pozwala na zaprojektowanie eleganckiej, wykończonej niemalże bezspoinowo powierzchni. Wiele wzorów i bogata kolorystyka sprawia, że bez problemu dopasujemy kolekcję do naszych oczekiwań i projektu elewacji naszego domu. Płytki wielkoformatowe to także ciekawy pomysł na elewację budynków komercyjnych.

 

Kolor płytek na elewację

Kolorystyka płytek jest również bardzo zróżnicowana. Możemy wybrać coś z tradycyjnych, ceglanych czerwieni, brązów, czy szarości i odcieni betonu.


Przeglądając propozycje producentów, do wyboru mamy wiele wzorów płytek inspirowanych naturalnym materiałem. Drewnopodobne płytki na elewacji mogą stanowić ozdobny element fasady naszego domu, tworząc spójną aranżację np. z tarasem, gdzie możemy zastosować ten sam materiał.

Podobne artykuły

Jak wybrać płytki na schody zewnętrzne?
Schody wejściowe stanowią integralną część bryły domu. Ich estetyka powinna być więc spójna i przemyślana, aby tworzyły z...
czytaj więcej
Wybieramy płytki tarasowe
Budując lub remontując dom, powinniśmy myśleć kompleksowo. Wykończenie i detale mają wpływ na ogólny odbiór przestrzeni zarówno...
czytaj więcej