Dekoracja okien – żaluzje, rolety czy firany? Co wybrać?

Artykuł sponsorowany

Dekoracja okien – żaluzje, rolety czy firany? Co wybrać?

Jednym z ważniejszych etapów urządzania wnętrza jest wybór dekoracji okien. Okna zawsze stanowią wyrazisty element pomieszczenia. Nic zatem dziwnego, że do kwestii wyglądu okien warto podejść z odpowiednim namysłem. Co będzie najodpowiedniejsze w twoim wnętrzu?
3:00 min
0
0

Kiedy wybrać firany?


Firany to baza dla niemal każdego okna. Przejrzysty woal nie zasłania widoku od środka, ale nie pozwala zajrzeć z zewnątrz – przynajmniej za dnia. Do tego firany najczęściej są dostępne w przeróżnych wzorach – dobór tego odpowiedniego jest znakomitym, bo bardzo subtelnym akcentem mogącym budować klimat wnętrza. Nienachalne wzornictwo firan czyni je dekoracją idealną – na dużej płaszczyźnie, jaką na ogół zajmują, możesz podbić dominujący motyw wystroju bez przytłoczenia nim całego pokoju. 

Autor:
Redakcja
Data:
13.03.2023

Co lepsze do firan – rolety czy żaluzje?

Nieliczne są przypadki, w których wystarczy wyłącznie firana. Nie stanowi ona dostatecznego osłonięcia od spojrzeń z zewnątrz po zapadnięciu zmroku, kiedy w pokoju świeci się światło. Całe mieszkanie jest wówczas widoczne jak na dłoni, a przecież wieczorami każdy chciałby mieć odrobinę prywatności… O ile zatem nie mieszkasz w wieżowcu lub domku z widokiem na jezioro, warto pomyśleć o dodatkowej osłonie, która zapewniłaby również ciekawe walory dekoracyjne. W niektórych aranżacjach może się nawet okazać, że firana będzie ci zbędna – są pomieszczenia, w których zdecydowanie się nie sprawdza (kuchnia czy łazienka). Brak firany może być także uzasadniony zastąpieniem jej innym rozwiązaniem – na przykład dekoracyjną żaluzją wewnętrzną.

6363 (1) (1)-min.png

Eleganckie loftowe żaluzje od Clicky. Fot. Materiały prasowe partnera Clicky

Wady i zalety rolet

Rolety to stosunkowo proste rozwiązanie na przyciemnienie okien czy zabezpieczenie widoczności. Są dość łatwo dostępne – rolki materiału o standaryzowanych wymiarach można łatwo dopasować do swoich okien, o ile mają one typowe wymiary i kształt. Cechują się szerokim spektrum przepuszczalności światła. Najzwyklejsze nie odetną bodźców z zewnątrz, a jedynie stanowią barierę widzialności. Jeśli jednak masz potrzebę dużego zaciemnienia – na przykład mieszkasz przy dobrze oświetlonej ulicy albo sypiasz za dnia – możesz poszukać modeli czarnych i izolujących. Wadą rolet jest jednak ich niewielka wartość dekoracyjna. Przeważnie są jednobarwne, zaś te o wysokiej nieprzepuszczalności światła mogą się wydawać wręcz mało estetycznym wyborem z konieczności.

Żaluzje rozwiązaniem optymalnym?

Żaluzje okienne to rozwiązanie, które łączy wiele zalet, zarówno praktycznych, jak i estetycznych. Dają się zaaranżować w bardzo różnorodnej stylistyce. W ciemnej, stonowanej i metalicznej palecie będą doskonałym elementem wystroju minimalistycznego albo industrialnego. Wyglądają bardzo efektownie w loftach. Żaluzje są świetne także w ciepłych, rustykalnych aranżacjach – białe, drewniane żaluzje wydają się stworzone do kreowania takiej atmosfery. Pasują także do wnętrz w stylu vintage – to charakterystyczny akcent zarówno w stylizacjach nawiązujących do XIX wieku, jak i ekscentrycznych lat 70. Do tego zajmują znacznie mniej miejsca, a robione na wymiar wręcz zlewają się z wyposażeniem – będą się prezentować jak gustowny element ramy okiennej, a nie dodatek. Dzięki ażurowej konstrukcji cechują się lekkością, a mimo to potrafią doskonale izolować światło – nie musiałbyś więc wybierać między zaciemnieniem pokoju a jego dekoracją!

75463 (2) (1)-min.png

Drewniane żaluzje w łazience. Fot. Materiały prasowe partnera Clicky