Jak urządzić szarą kuchnię?
W nowoczesnej kuchni możemy wykorzystać szarość na wiele ciekawych sposobów. Najbardziej oczywistym wyborem będą fronty kuchenne, zarówno w macie, jak i połysku. Dobrze będą komponować się z dodatkami w kolorze bieli, czerni lub innych odcieni szarości. Atrakcyjnym uzupełnieniem aranżacji będzie również tekstura drewna.
Szarość sprawdzi się zarówno w formie płytek podłogowych, jak i oprawy ścian. Niezależnie od tego, czy chcemy jednolitych, estetycznych płytek, imitacji kamienia lub betonu, czy eleganckiej mozaiki – każda z tych propozycji dobrze sprawdzi się w wystroju nowoczesnej kuchni. Płytek możemy użyć również jako oprawy frontów wyspy.
W nowoczesnej kuchni szarość może pojawiać się również w mniej widocznych, ale nie mniej atrakcyjnych odsłonach. Doskonale sprawdzi się ona jako kolor blatów albo wyposażenia kuchennego jak granitowy zlewozmywak, albo bateria. Bardzo praktycznym dodatkiem jest również fragment szarej tablicy, która może być zarówno piękną dekoracją, pokazującą talent plastyczny mieszkańców, jak i pełnić funkcję np. listy zakupów lub przestrzeni do zapisywania informacji, które chcemy przekazać pozostałym domownikom.
Szara, klasyczna kuchnia
Kuchnię w stylu klasycznym cechuje większa ilość ozdób niż w przypadku nowoczesnych wnętrz. Ponadto wyróżnia ją przyjazny, ciepły charakter. W tego typu pomieszczeniu szarość najlepiej odnajdzie się w formie oprawy wnętrza. Dobrze sprawdzą się imitacje naturalnych materiałów. Imitacje kamienia lub rozjaśnianego drewna na podłodze stworzą atrakcyjne tło dla wyposażenia.
Szary kolor sprawdzi się również w formie eleganckich dodatków. Dekoracyjne płytki lub atrakcyjne mozaiki doskonale uzupełnią wystrój. Dobrym wyborem będą również meble kuchenne o frontach w tym kolorze. Urozmaicić wystrój może również szary blat, który będzie stanowił uzupełnienie tekstury drewna lub bieli.
Szara kuchnia w stylu industrialnym
Styl industrialny inspirowany jest rozwiązaniami rodem z przemysłu – starych fabryk czy wielkopowierzchniowych magazynów oraz hal. Szarość w takiej kuchni doskonale będzie współgrać z czarnymi elementami, teksturą drewna oraz surowym metalem.
Doskonałym uzupełnieniem wystroju będą inspirowane cementem płytki, które stworzą doskonałe do tego typu wnętrz, atrakcyjne tło. Betonowe szarości w tej postaci dobrze sprawdzą się również jako oprawa zabudowy kuchennej.
Minimalistyczna, szara kuchnia
Minimalizm w kuchni oznacza zrezygnowanie ze zbędnych elementów oraz wyeksponowanie tego, co w wystroju najważniejsze. Wnętrze urządzone w tym stylu będzie cechować uniwersalność, trwałość oraz ponadczasowe piękno. Należy jednak pamiętać, że w tego typu aranżacjach liczy się każdy detal i całość powinna zostać dobrze przemyślana.
Szarość w kuchni w stylu minimalistycznym dobrze zaprezentuje się w postaci blatów roboczych oraz frontów mebli. Miejmy jednak na uwadze, by forma wyposażenia również była możliwie jak najprostsza, dobrym przykładem będą drzwiczki pozbawione widocznych uchwytów.
Również tutaj dobrze odnajdą się płytki o gładkiej strukturze i jednolitej kolorystyce. Imitacje kamienia wydają się ciekawym rozwiązaniem, jednak wzór nie może być zbyt wyrazisty, gdyż zaburzy charakter wnętrza.
Styl skandynawski
Idea prostoty we wnętrzach przyświeca również wnętrzom w stylu skandynawskim. Przestrzeń zdobią neutralne kolory oraz naturalne materiały, ze szczególnym naciskiem na drewno. Skandynawska kuchnia jest dobrze przemyślana i funkcjonalna, ale zarazem ciepła i przyjazna.
Szarość w naturalny sposób pasuje do tego stylu, stanowiąc eleganckie uzupełnienie dla bieli, lub nawet jej zamiennik. Kolor ten możemy połączyć również z teksturą drewna, której nie brakuje w tego typu wnętrzach. Szare płytki drewnopodobne będą stanowiły interesujące uzupełnienie wystroju kuchni w stylu skandynawskim.