
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Napędy do bram – co musisz wiedzieć o automatyce do bram przed zakupem?

Automatyka do bram – jakie wyróżniamy rodzaje napędu?
Podstawowy podział napędów do bram rozróżniamy ze względu na rodzaj bramy. W pierwszym kroku przed zakupem należy się więc upewnić, że wybieramy właściwy typ urządzenia.
- Napędy do bram przesuwnych. Automat do bram przesuwnych to jedno urządzenie, silnik z centralą sterującą, który współpracuje z listwą zębatą. Koło zębate silnika osadzone na wale obraca się, zazębiając się z listwą, i przesuwa bramę. Napęd uruchamiamy za pomocą pilota, a czasem też smartfona. Należy zamontować go nieco ponad gruntem, a cały proces zwykle się nie komplikuje.
- Napędy do bram skrzydłowych. Automat do bram dwuskrzydłowych jest już nieco bardziej złożonym zestawem. Poza silnikiem w jego skład wchodzą dwa siłowniki: ramiona popychające i ciągnące skrzydła bramy. Bardzo ważne jest dopasowanie ich pod kątem rozmiarów i konstrukcji do słupków bramy – inne sprawdzą się w przypadku szerokich filarów, a inne na wąskich słupkach.
- Napędy do bram garażowych. Istnieją różne rodzaje bramy garażowej, a dziś dominują przede wszystkim segmentowa, uchylna, rolowana i rozwierna. Trzeba dobrać typ napędu do rodzaju bramy, gdyż każda konstrukcja ma inny mechanizm działania. Zwykle jedynie w przypadku bram rozwiernych „lubi” pojawić się problem, a jest nim dobór dobrze współpracujących siłowników.
Warto wiedzieć, że istnieją jeszcze napędy podziemne do bram skrzydłowych: to dobre rozwiązanie, jeżeli konstrukcja bramy nie pozwala na instalację standardowego urządzenia lub zależy nam na wysokiej estetyce: chcemy schować cały ten system, aby nie był widoczny.
Po wyborze odpowiedniego rodzaju napędu przychodzi pora na jego parametry.
Jak dobrać odpowiednie parametry napędu do bramy?
Napęd do bramy przede wszystkim trzeba dopasować pod kątem mocy do wagi i długości bramy. Te dane znajdują się w specyfikacji: sprawdzimy przedział wagowy lub wymiarowy bram, z którymi dany model współpracuje. W kwestii samej mocy warto zadbać o delikatny „zapas”, ale nie za duży, bo w przeciwnym razie sprzęt nie wykorzysta swojego potencjału, a będzie zużywał więcej energii niż to potrzebne.
Kolejna kwestia to cykl pracy automatu do bramy, wyrażany procentowo. W przypadku posesji prywatnej sprawdzi się 30%, ale już w sytuacji, gdy jest to brama w firmie, zakładzie, na osiedlu rodzinnym, cykl pracy powinien wynosić ponad 50%. Ten parametr przekłada się na liczbę dostępnych w skali godziny lub doby cykli otwarcia i zamknięcia – trzeba go dopasować do częstotliwości używania bramy.
Pod kątem wygody istotny jest czas potrzebny do otwarcia i zamknięcia bramy. Standard to 12-15 centymetrów na sekundę. Istnieją też napędy szybsze i regulowane – warto to dopasować do swoich oczekiwań.
W przypadku napędu do bram dwuskrzydłowych istotne są też same siłowniki – ich konstrukcja i długość. Możemy tu wyróżnić napędy na szerokie lub na wąskie słupki, których ramiona są właściwie przystosowane do warunków montażu. Jeśli słupki są bardzo szerokie (np. betonowe czy murowane), dobrze sprawdzają się siłowniki przegubowe („łamane”). Źle dobrane siłowniki wymagają z kolei remontu – przygotowania wycięć w słupkach lub zamocowania bramy bliżej ich krawędzi. Warto sprawdzić w specyfikacji napędu parametr: głębokość osadzenia zawiasów bramy.
A co z funkcjonalnością automatyki bramowej?
W kwestii funkcjonalności można zdecydować się na bardzo podstawowy napęd albo na urządzenie wielu możliwości. Na pewno dobry automat powinien mieć łagodny i regulowany bieg – zwalniać przed osiągnięciem krańcowego położenia. W ten sposób unikamy nadmiernego hałasu i szybszej eksploatacji bramy. Sprawdza się tryb furtki, czyli możliwość tylko częściowego otwarcia bramy dla pieszego.
Napęd powinien również umożliwiać otwarcie ręczne bramy lub (i) być wyposażony w dodatkowy akumulator w razie przerw w dostawie prądu. A jeżeli nie ma funkcji automatycznego wykrywania przeszkód, to warto zdecydować się też na fotokomórki (często są w zestawie). Dzięki nim brama będzie się blokować, jeśli wykryje jakąś przeszkodę, co ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników i jej poprawnej eksploatacji. Dla ułatwienia korzystania z bramy po zmroku (i dla bezpieczeństwa!) przydaje się lampa ostrzegawcza.
Sporo nowoczesnych napędów można połączyć z systemem smart home, aby sterować bramą za pomocą smartfona, a razem z nią także furtką, roletami czy oświetleniem i ogrzewaniem. Automat współpracujący z aplikacją to także możliwość zdalnej obsługi bramy – np. aby wpuścić kuriera pod nieobecność domowników.
Dobrze dobrany napęd do bramy sprawia, że ogrodzenie bądź garaż „żyją” razem z domownikami czy użytkownikami, zapewniając codzienną oszczędność czasu, sporą wygodę i bezpieczeństwo. Brak konieczności każdorazowego wysiadania z auta, czyli także moknięcia czy przerywania rozmowy, naprawdę wiele znaczy na co dzień. Taki odpowiedni napęd zaoferuje dobry sklep z ogrodzeniami, a pomoże dobrać sprzedawca – wystarczy podać typ i parametry bramy i określić swoje oczekiwania.
Partnerem artykułu jest sklepzogrodzeniami.pl