
Płytki imitujące drewno
Inspirowane naturą
W aranżacjach wnętrz coraz częściej stawiamy na materiały inspirowane naturą. Łagodna, ciepła kolorystyka naturalnego drewna to sposób na ponadczasową aranżację każdego wnętrza. Szukając materiału zastępczego, warto zwrócić uwagę na płytki drewnopodobne. Ten rodzaj ceramiki nie jest nowością na rynku, jednak dopiero od niedawna jest jednym z wiodących trendów w urządzaniu łazienek i salonów. Nowoczesne gresy wykonane w estetyce drewnopodobnej zachwycą nawet najbardziej wymagających.
Płytki drewnopodobne, podobnie jak inny ceramiczne płytki ścienno-podłogowe, są odporne na drobne uszkodzenia mechaniczne. Łatwo jest je utrzymać w czystości, ponieważ są nienasiąkliwe. W pojedynku o trwałość, odporność na plamy i zarysowania, zdecydowanie wygrywają z drewnem naturalnym. Kolejnym ich atutem jest niski współczynnik odporu cieplnego, dzięki czemu doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Dobrze przewodzą i rozprowadzają ciepło, z przyjemnością więc będziemy chodzić boso po mieszkaniu.
Wzory i kolory płytek drewnopodobnych
Na rynku znajdziemy wiele wzorów i odcieni płytek drewnopodobnych. Przekrój i gama kolorystyczna jest oczywiście inspirowana gatunkami naturalnego drewna. W zależności od potrzeb i upodobań możemy wybrać delikatne, naśladujące bielone drewno, klasyczny jesion lub egzotyczny heban. Najczęściej do wnętrz wybieramy stonowane odcienie dębu lub elegancki orzech, które łatwo wpasujemy w nowoczesną stylistykę. Do wnętrz inspirowanych nurtem skandynawskim, shabby chic lub rustykalnych możemy dobrać płytki imitujące klepki parkietowe, mozaikę lub postarzane deski.
Naturalny rysunek i faktura drewna
Płytka drewnopodobna dobrej jakości naśladuje istotę naturalnego materiału na wielu płaszczyznach. Dostrzeżemy w niej szczegóły włókien i sęków, które do złudzenia przypominają naturalną deskę. W zależności od upodobań możemy wybrać mniej lub bardziej wyraźny rysunek, czy gładką lub rustykalną strukturę. Tak samo, jak w przypadku innych produktów ceramicznych, płytki drewnopodobne występują w wykończeniach matowym, satynowym lub w połysku. Przy wyborze najlepszych płytek warto przyjrzeć się różnicy w kalibracji w obrębie partii. Zróżnicowany rozmiar poszczególnych elementów pozwoli na stworzenie swobodnych, bardziej naturalnych kompozycji. Ciekawym sposobem na ułożenie płytek drewnopodobnych jest zestawienie dwóch różnych formatów. Dzięki temu uzyskamy efekt naturalnego, drewnianego parkietu.
Modne zestawienie
Drewnopodobne płytki będą pasować do wielu kolorów ścian i mebli. W zależności od oczekiwanego efektu możemy dobrać je mniej lub bardziej kontrastowo. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie różnic w wykończeniach kafelków: gładkie obok mocno strukturalnych, matowe obok połyskujących. Ciekawa gra przeciwieństw wniesie do wnętrza powiew nowości. Płytki drewnopodobne możemy wykorzystać zarówno na posadzkach, jak i na ścianach. Przy ich użyciu możemy optycznie wydzielić i podkreślić strefy, np. prysznic w łazience. Aranżację pomieszczenia urządzonego z wykorzystaniem płytek drewnopodobnych, możemy wzmocnić innymi drewnianymi dodatkami – blatem stołu lub zabudowy kuchennej, ramą obrazów lub frontami szafek.