
Najlepszy telewizor dla miłośników kina

Czym są telewizory QLED?
Wciąż są to co prawda wyższe kwoty niż w przypadku standardowych modeli, jednak jakość obrazu jest nieporównywalnie lepsza. Jeżeli więc ktoś naprawdę lubi oglądać filmy i chce cieszyć się obrazem zgodnym z założeniami twórców, trudno obecnie znaleźć inne rozwiązanie, które zapewniałoby takie same wrażenia. Oznaczenie QLED zostało zastrzeżone przez firmę Samsung Electronics. Stosuje się je na telewizorach, których wyświetlacze korzystają z technologii kropek kwantowych. Rozwiązanie to wyróżnia się tym, że wspomniane nanocząsteczki mogą modyfikować światło, które na nie pada. Dzięki wymieszaniu kropek kwantowych w kolorze zielonym oraz czerwonym i naniesieniu ich na specjalną folię, telewizory korzystające z tej technologii mogą lepiej rozprowadzać światło emitowane przez diody LED. To natomiast przekłada się na równomierne rozprowadzanie w każdych warunkach.
Czym różnią się telewizory QLED od OLED?
Ze względu na podobne oznaczenia, niektórzy klienci mylą telewizor QLED z technologią OLED. Zaletą tych ostatnich jest lepsze oddawanie czerni (chociaż z każdym rokiem różnice się zacierają, szczególnie w nowych telewizorach). Zaletą QLED i przewagą nad OLED jest natomiast to, że oferują wyższą jasność. Taki sprzęt można wstawić nawet do tych pomieszczeń, w których trudno uzyskać idealne zaciemnienie (na przykład w salonach z wieloma oknami). Zdaniem osób, które miały okazje porównać obie wspomniane technologie, za wybraniem QLED przemawia również to, że pozwalają uzyskać lepsze efekty w trybie HDR. Jeżeli powyższe argumenty kogoś nie przekonują, powinien zwrócić uwagę na to, że telewizory QLED są zazwyczaj tańsze. Tym samym można zapewnić sobie świetne warunki do oglądania ulubionych filmów i seriali bez potrzeby nadwyrężania domowego budżetu.
W jakiej rozdzielczości dostępne są telewizory QLED?
Każdy nowoczesny QLED TV oferuje rozdzielczość od 4K (3840x2160 pikseli) do 8K. Ten pierwszy zapewnia aż cztery tysiące pikseli w pozycji horyzontalnej, co przekłada się na czterokrotnie lepszą rozdzielczość niż w przypadku popularnego standardu Full HD. Jeżeli natomiast porówna się 4K do nieco przestarzałego High-Definition, to różnica jest nawet dziewięciokrotna. Telewizory QLED 8K oferują jeszcze lepszą rozdzielczość. Część osób wychodzi z błędnego założenia, że taka jakość jest przesadą, gdyż trudno znaleźć tytuły, które pozwoliłyby w pełni wykorzystać możliwości telewizora. Warto jednak pamiętać, że jest to sprzęg kupowany na lata, a zarówno filmy na nośnikach fizycznych, jak i te dostępne w ramach streamingu z każdym rokiem oferowane są w coraz lepszej jakości. Lepiej więc dołożyć, szczególnie że różnice w cenach wcale nie muszą być wysokie, a tym samym zyskać sprzęt, który na pewno posłuży przez długi czas i nie trzeba będzie wymieniać go na nowszy model.
Którzy producenci mają w swojej ofercie telewizory QLED?
Mogłoby się wydawać, że zastrzeżenie znaku QLED ogranicza wybór takich telewizorów wyłącznie do sprzętów marki Samsung. W praktyce jednak jest inaczej, gdyż koreański producent w celu spopularyzowania technologii powołał QLED Alliance (swego rodzaju przymierze producentów), dzięki czemu oprócz telewizorów Samsung można również znaleźć sprzęty QLED takich producentów jak TCL oraz Hisense. Pełną ofertę markowych telewizorów znajdziesz w zakładce telewizory QLED w popularnym sklepie internetowym. Przy zakupie możesz skorzystać z rat zero procent, dzięki czemu nie odczujesz takiego wydatku, a jednocześnie nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów związanych z odsetkami.
Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor QLED?
Jak widać matryca QLED w telewizorze to świetny wybór dla miłośników kina, którzy chcą cieszyć się doskonałą jakością bez potrzeby wychodzenia z domu. Zanim jednak dokonasz zakupu, zwróć również uwagę na rozdzielczość i rozmiar ekranu (warto uwzględnić także pomieszczenie, ponieważ zbyt duży ekran w małym pokoju może utrudnić oglądanie). Sprawdź również, czy liczba złączy USB oraz HDMI odpowiada twoim potrzebom i pozwoli obsłużyć odtwarzacz Blu-Ray, konsolę do gier i pozostałe urządzenia, z których będziesz korzystał.
Podobne artykuły

