Od czego zacząć remont łazienki? Remont krok po kroku

Od czego zacząć remont łazienki? Remont krok po kroku

Stało się, podjęliśmy decyzję o remoncie łazienki! Od czego zacząć? Jak zaplanować przebieg prac, aby szybki remoncik nie przerodził się w katastrofę? Podpowiadamy, jak przygotować się do remontu łazienki i nie zwariować.
4:00 min
0
0

Zaczynamy od... planowania


Remont łazienki najlepiej zacząć od sporządzenia krótkiego schematu działania. Jeśli nie korzystamy z pomocy architekta lub projektanta wnętrz, czeka nas dużo samodzielnej pracy. 


To nie będzie łatwe, ale efekty takiego remontu są bardzo satysfakcjonujące! Odpowiednio ustalona kolejność prac remontowych z pewnością nam to ułatwi i sprawi, że unikniemy błędów popełnianych podczas projektowania łazienki.

Autor:
Redakcja
Data:
18.01.2022
Rysunek techniczny kuchni
Prosty rysunek łazienki możemy wykonać na kartce lub papierze milimetrowym - ważne, aby był odpowiednio zwymiarowany. Fot. ElasticComputeFarm/Pixabay

W sieci znajdziemy dużo ciekawych pomysłów na aranżacje łazienek o różnych kształtach: prostokątnych, kwadratowych i nietypowych.kształtach. Warto przeglądać strony z inspiracjami wnętrzarskimi, aby stworzyć piękne i praktyczne łazienki.


1. Określ swoje potrzeby


Planowanie remontu trzeba rozpocząć od określenia swoich potrzeb. Zdecydujmy, na jakim wyposażeniu nam najbardziej zależy: np. wanna czy prysznic, oraz ile miejsca do przechowywania kosmetyków, chemii i akcesoriów potrzebujemy. 


Już na tym bardzo wczesnym etapie musimy zastanowić się nad takimi rozwiązaniami, jak typy baterii oraz rodzaj miski WC, umywalki lub brodzika, ponieważ będą miały wpływ na układ instalacji łazienkowych. Wypiszmy wszystko na kartce.

Kwadratowa łazienka - pomysły i inspiracje
Regularne wnętrze, bez wnęk i wykuszy pozwala nam na aranżacje nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeni. Niezależnie od...

2. Wybierz styl łazienki


Warto rozejrzeć się za ciekawymi pomysłami na łazienki w Internecie – na portalach wnętrzarskich i stronach poświęconym poszukiwaniu inspiracji znajdziemy galerie łazienek: wizualizacje, zdjęcia projektów i porady ekspertów dotyczące urządzania łazienek. Zapiszmy inspiracje na łazienkę w folderze – możemy też je wydrukować i zabrać ze sobą do sklepu. To znacznie ułatwi wybór płytek. 

Materiały do projektowania wnętrz
Zbierajmy inspiracje i ciekawe pomysły na łazienkę - to z pewnością pobudzi naszą wyobraźnię. Fot. martynaszulist/Pixabay

3. Zmierz i narysuj


W urządzeniu łazienki i planowaniu remontu pomoże nam rysunek poglądowy – dokładnie wymierzmy łazienkę i zapiszmy wymiary na kartce. To ułatwi nam planowanie nowego układu funkcjonalnego wnętrza. Warto to zrobić, nawet jeśli nie zmieniamy ustawienia sprzętów, aby nowa miska WC czy wanna były jak najlepiej dopasowane. Jeśli skujemy starej płytki – mierzmy pomieszczenie dwukrotnie, po skuciu i po położeniu nowej okładziny ceramicznej.

Jak obliczyć ilość płytek?
Przed rozpoczęciem remontu i wykończenia łazienki musimy się odpowiednio przygotować. Nie tylko wybrać odpowiednie płytki, ale także obliczyć ilość materiału...

4. Zamów materiały i usługi


Planowanie remontu to nie tylko estetyka, ale również logistyka. Warto odpowiednio wcześniej zamówić płytki i wyposażenie oraz umówić termin wejścia ekipy wykończeniowej. Nietypowe elementy, takie jak zabudowy na wymiar czy kabinę o unikatowym kształcie również warto zamówić z wyprzedzeniem. Termin realizacji produktów może wpłynąć na czas trwania remontu. Wiele dobrych ekip wykończeniowych ma napięty grafik i z dużym wyprzedzeniem przyjmuje swoje zlecenia.


Bazą wystroju większości łazienek w dalszym ciągu są płytki. Przed zamówieniem musimy obliczyć odpowiednią ilość materiału. Przydadzą nam się uprzednio wykonane pomiary ścian i posadzek. Wysokość, do jakiej chcemy położyć płytki, mnożymy przez długość ściany i dodajemy do siebie. Do każdej sumy dodajemy odpowiedni zapas. Dlaczego warto zamawiać płytki z zapasem? Jest kilka powodów. Najważniejszymi są docinki, otwory i straty materiałowe. Im bardziej skomplikowany wzór, (np. karo lub jodełka), tym większy zapas powinniśmy zamówić, ponieważ będzie trzeba wykonać dużo docięć i dopasowań. 


Kolejnym z ważnych powodów kupowania płytek z zapasem są uszkodzenia powstałe w trakcie późniejszego użytkowania łazienki. Uszkodzenia mechaniczne, odpadające kafelki możemy zastąpić płytkami z zapasu – naprawa nie będzie wymagała kucia całej ściany.

Płytki i krzyżyki
Płytki docinamy i układamy z krzyżykami dystansowymi o odpowiedniej szerokości - pomoga utrzymać równe fugi. Fot. Pixabay
ciekawe pomysły

Pamiętajmy, że ceramikę wykończeniową produkuje się partiami. Każda z partii ma swoje oznaczenie o zgodności ze wzorcem i mogą występować nieznaczne, ale zauważalne różnice pomiędzy kaflami z poszczególnych partii wykonanych w różnym czasie. Zapas będzie zgodny z partią produkcyjną już położonych płytek, dlatego nie musimy się martwić o estetyczne dopasowanie. Dodatkowo płytki to produkty o krótkiej żywotności – średni czas produkowania kolekcji wynosi kilka lat, dlatego po czasie nasze płytki łazienkowe mogą być już zupełnie niedostępne.

Czas na rozbiórkę

Jeśli już wszystko mamy zaplanowane, teraz możemy przejść do pierwszych działań realizacyjnych: rozbiórki niepotrzebnych ścian, demontaż starych mebli i sprzętów. Opróżniamy pomieszczenie ze wszystkiego i zabezpieczamy pozostałe powierzchnie, następnie można zacząć skuwanie płytek. Jak szybko usunąć stare płytki? Musimy przygotować odpowiednie narzędzia i zakasać rękawy – będzie brudno i głośno!

Skute płytki ze ściany
Skuwanie płytek to najmniej przyjemna część remontów. Fot. Pixabay

Potem: hydraulika i elektryka

Jeśli układ wodno-kanalizacyjny nie wymaga zmian, możemy w tym miejscu przejść od razu do kładzenia nowych płytek. Nowe rozwiązania, takie jak podtynkowe baterie czy odpływ liniowy zamiast brodzika będą wymagały przebudowy i dostosowania instalacji. Podobnie w przypadku zmiany położenia sprzętów w układzie funkcjonalnym. Musimy dostosować hydroizolację oraz zaplanować, jak będzie przebiegała elektryka w łazience. Elementy podtynkowe baterii i oświetlenia zabudowujemy i przygotowujemy do finalnego wykończenia.

Jak wykonać hydroizolację łazienki?
Łazienka, ze względu na panujące w pomieszczeniach warunki jest szczególnie wymagającą przestrzenią. Ciągły kontakt z wodą, wilgocią i wysokimi temperaturami...
Łazienka glamour w drewnianych chevronach i kamieniu Paradyż Visioner
O kolejności prac wykonawczych będą decydował również rodzaj wybranego wyposażenia - odpływ liniowy i stelaż podtynkowy w toalecie muszą być zamontowane jeszcze przed ułożeniem kafli. Fot Domni.pl
Paradyż Visioner Grey Gres Szkl. Rekt. Poler
Płytka uniwersalna, 60x120 cm
sprawdź
CeraStyle Zero 071600
Umywalka stawiana na blat, 46 cm
sprawdź
Visioner
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Heartwood Toffee Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat
Płytka uniwersalna (gr. 9 mm), 19,8x119,8 cm
sprawdź
Omnires Y SYSY19GL
Zestaw prysznicowy podtynkowy z baterią, złoty
sprawdź
New Trendy Avexa Gold Shine EXK-1856
Kabina prysznicowa prawa, szkło przezroczyste, profile złote, 110x90x200 cm
sprawdź
Paradyż Heartwood Toffee Chevron Prawy
Płytka dekoracyjna, 9,8x59,8 cm
sprawdź
Heartwood
Marka Paradyż
sprawdź
Szary kamień i drewno Paradyż Heartwood w łazience glamour
autor: Domni.pl
sprawdź
Paradyż Heartwood Toffee Chevron Lewy
Płytka dekoracyjna, 9,8x59,8 cm
sprawdź

Kładziemy i fugujemy płytki

To przyjemna i bardzo efektowna część remontu. Wizja naszego nowego wnętrza powoli zaczyna nabierać kolorów i kształtów. Od czego zacząć układanie płytek w łazienkach? Niezwykle ważne jest przygotowanie powierzchni. Ściana musi być czysta, odtłuszczona i pokryta preparatem gruntującym przeznaczonym do rodzaju podłoża, na którym będziemy kleić płytki. 


Jak układać płytki na ścianie? Tu znowu przydadzą się nam pomiary wnętrza – na rysunku ściany możemy zaplanować podziały kafli tak, aby układały się w estetyczny sposób. Jaka jest prawidłowa kolejność układania płytek: ściana czy podłoga? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każde z rozwiązań ma swoje zalety. Bardzo wielu specjalistów układa płytki na podłogę jako pierwsze. Wtedy płytki ścienne zachodzą na podłogę, co pozwala wyrównanie ich przy podłożu i ukrycie ewentualnych krzywizn. To również dobry sposób na dodatkowe zabezpieczenie podłogi przed wilgocią.

Detal płytki uniwersalnej Opoczno Ares
Płytki ścienne możemy układać jako pierwsze, lub dopiero po ułożeniu posadzki — każde z rozwiązań ma inne zalety. Fot. Opoczno
Ares
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Ares Graphite MT587-003-1
Płytka uniwersalna, 29,7x59,8 cm
sprawdź

Płytki ścienne jako pierwsze również mają wielu zwolenników. Wykończenie najpierw ścian umożliwia ukrycie krzywizn warstwą gruntu i płytek posadzkowych. To dobre rozwiązanie dla amatorów i osób, które chcą samodzielnie ułożyć płytki na ścianie w łazience. Skraca czas pracy i ogranicza straty nierówno dociętych kafli. Dodatkowo minimalizuje ryzyko zabrudzenia posadzki klejem i fugą, co często zdarza się w przypadku odwrotnego sposobu. Podczas układania warto czyścić płytki na bieżąco, aby uniknąć skrobania stwardniałej zaprawy. Układanie płytek ściennych przed posadzką umożliwi łatwiejszą wymianę uszkodzonych kafli podłogowych. Po czasie możemy nawet całkowicie wymienić gresy z podłogi, bez naruszania elementów ściennych.

Marmurowa płytka z kolekcji Onice Rosa Tubądzin
Wybierając płytki do łazienki, zastanówmy się nad rodzajem wykończenia. Wysoki połysk pięknie odbija światło i optycznie powiększa wnętrze. Fot. Tubądzin

Dopiero teraz: biały montaż

Biały montaż możemy rozpocząć w momencie, kiedy wszystkie instalacje są już położone a elementy podtynkowe zamontowane i wykończone. Zakończone są prace budowlane, które mogą uszkodzić lub pobrudzić resztę wyposażenia. Na płytkach możemy już montować elementy wyposażenia: miskę WC, meble i umywalkę, wannę lub kabinę z brodzikiem. Instalujemy pralkę i baterie. Montaż armatury łazienkowej jest trudnym i bardzo ważnym etapem wykańczania łazienki. Wymaga fachowej wiedzy hydraulicznej, znajomości uszczelek i preparatów wykańczających, silikonów i fug. Nieprawidłowo zamontowane urządzenia sanitarne mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń i zniszczeń.

Ściana wykończona w najmodnejszym kolorze roku 2022
Po białym montażu możemy posprzątać i rozpocząć dekorowanie naszej łazienki. Fot. Domni.pl
Tubądzin Cielo e Terra Polvere MAT
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 10 mm), 59,8x119,8 cm
sprawdź
#Kolory Pantone
sprawdź
Bocchi Etna 1162-014-0125
Umywalka nablatowa, Glossy Biscuit
sprawdź
Deante Temisto BQT M54D
Bateria umywalkowa podtynkowa, mosiądz
sprawdź

Zapamiętaj: spokój jest najważniejszy!

Podczas remontu łazienki nie wszystko może pójść po naszej myśli, dlatego przede wszystkim — nie możemy dać się zwariować. Ciężko funkcjonować bez łazienki, dlatego zastanówmy się, jakie rozwiązanie najlepiej pomoże nam przetrwać remont. O pomoc możemy poprosić zaprzyjaźnionych sąsiadów o użyczenie łazienki. Można też na czas remontu wyprowadzić się z mieszkania – do rodziny, hotelu lub wyjechać na długo odkładany urlop.

Podobne artykuły

Jak zaaranżować małą łazienkę w bloku?
Im mniejsza przestrzeń, tym rozważniej trzeba planować rozmieszczenie sprzętów, dobór kolorów, ceramiki i armatury. Podpowiadamy...
Metamorfoza łazienki w siedlisku na Mazurach
Położone w sercu Warmii, siedlsko blogerki LadyoftheHouse zachwyca detalami. Ponad 100-letni dom, fantastyczna stadnina koni...