Pokój nastolatka - porady i inspiracje

Pokój nastolatka - porady i inspiracje

Aranżacja młodzieżowego pokoju to nie lada wyzwanie dla wielu rodziców, gust i pomysły nastolatka są często bardzo zaskakujące! Jak urządzić pokój nastolatka i nie zwariować? Spokojnie, mamy kilka sprawdzonych pomysłów na to, jak pogodzić nastoletnią fantazję z praktyczną aranżacją.
3:00 min
0
0

O czym warto pamiętać, projektując pokój nastolatka? Młodzież ma już najczęściej bardzo sprecyzowane upodobania i oczekiwania, dotyczące wystroju swojego pokoju. Warto więc usiąść z dzieckiem, aby wspólnie przedyskutować jego pomysły i znaleźć najlepsze, możliwe do realizacji rozwiązania. Musimy pamiętać, że w pokoju dorastającego człowieka musi znaleźć się miejsce do nauki z wygodnym, regulowanym krzesłem i szafa na podstawowe ubrania. Warto wygospodarować miejsce na regał, który pomieści ulubione książki i płyty.


©Tom Kurek_TS407636_32+1_72 dpi.jpg
Pokój młodego fana kosmosu z księżycową tapetą - Projekt Tilla Architects, Fot. Tom Kurek
Autor:
Redakcja
Data:
06.05.2021
Aktualizacja:
04.10.2024

Gdzie szukać mebli do pokoju nastolatka?

 Dział dziecięcy sprawdza się tylko do pewnego momentu, dlatego warto odpowiednio wcześnie postawić na długofalowe rozwiązania, meble o bardziej uniwersalnym kształcie. Trzynastoletnia dziewczynka dalej może kolekcjonować ulubione pluszaki, ale meble takie jak łóżko czy biurko powinny wyprzedzać jej szybko zmieniający się wzrost i szkolne potrzeby. Równie ważne jest zapewnienie dziecku odpowiedniego oświetlenia: lampki przy biurku, lampka nocna przy biurku oraz ogólne, górne oświetlenie pokoju. Jako dodatkowy element można wprowadzić oświetlenie dekoracyjne, np. w postaci lampek typu cotton ball czy kolorowych pasków LED pod sufitem.

©Tom Kurek_TS407629_32+1_72 dpi.jpg
W pokoju nastolatka nie może zabraknąć biurka do nauki. Projekt Tilla Architects, Fot. Tom Kurek
ciekawe pomysły

Dziecko z wiekiem przesuwa granice wpływu rodziców i dąży do uzyskania możliwie największej niezależności. Dotyczy to również kreowania własnej przestrzeni. Pokój nastolatka staje się więc autonomiczną wyspą, sposobem na wyrażenie osobowości, dlatego może być utrzymany w zupełnie innym stylu, niż reszta domu czy mieszkania. Pozwoli też na zaspokojenie potrzeby nastolatka o samostanowieniu oraz kontaktu z rówieśnikami na własnych zasadach.

Przy urządzaniu pokoju nastolatka dopilnujmy, aby był funkcjonalny, praktyczny a przede wszystkim, dobrze zorganizowany i łatwy w utrzymaniu czystości. Nie oszukujmy się - nastolatki spędzają w pokoju mnóstwo czasu, jednak nie na jego sprzątaniu.

Industrialny regał i panele 3d
Projektując pokój młodzieżowy zadbajmy o zaplanowanie wystarczającej ilości miejsca na przechowywanie. Fot. Smolik i Wiatrowska architektura wnętrz

Kolor pokoju dla nastolatków

Dorastający człowiek lubi otaczać się rzeczami wybranymi samodzielnie. Wczesny wiek nastoletni, między 11-14 lat, to często jeszcze czas ulubionych pluszaków, zabawek czy plakatów z filmów i gier. Warto zostawić im jeszcze kawałek miejsca w szybko zmieniającym się świecie młodego nastolatka. Aby ułatwić dziecku wybór kolorystki, możemy wybrać neutralną bazę, np. białą, szarą lub beżową i zaproponować jeden, lub dwa odcienie, wprowadzone w postaci kolorowych akcentów. Wybierzmy zmywalną, odporną na uszkodzenia farbę, aby nie uszkodziła się gdy dziecko przyklei na nią ulubione plakaty czy zdjęcia. Doskonale sprawdzają się też wzorzyste tapety – sprawdźmy, czy mają możliwość czyszczenia za morko.

POKÓJ CÓRKI 1-2-min.JPG
Pokój miłośniczki muzyki z graficzną tapetą. Projekt: Mango Investments
POKÓJ CÓRKI 1-min.JPG
Loftowa czerń i krata za łóżkiem nadają sypialni oryginalny charakter. Projekt: Mango Investments
Pokój dziecięcy na poddaszu
Podział stref w piętrowych domach jednorodzinnych często zakłada rozdzielenie na dwie strefy: dzienną, na parterze z kuchnią, salonem i jadalnią oraz nocną...

Starsze dzieci częściej decydują się na wystrój pokoju utrzymany w określonej, charakterystycznej stylistyce, np. nowoczesnej, skandynawskiej lub loftowej. Nastolatki chętniej też czerpią inspiracje z zewnątrz: podobają im się wystroje podpatrzone w pokojach przyjaciół lub te ze zdjęć znalezionych w internecie. Wspólnie przeglądajcie portale z inspiracjami. Ciekawe oświetlenie, akcent mocnego koloru lub dodatki związane z zainteresowaniami to zawsze sprawdzone sposoby na aranżację pokoju nastolatka.

Pokój syna 4Rooms Studio x Dekorian Home fot. Elies Fotografia Marcin Lis
Aranżacja pokoju na poddaszu z ciekawą fototapetą. Projekt: 4Rooms Studio, Fot. Elies Fotografia Marcin Lis

Projektowanie pokoju nastolatka

Pokój nastolatka powinien zostać zaplanowany strefowo z głównymi sprzętami, takimi jak: łózko, szafa lub garderoba, biurko do nauki. Warto zwrócić uwagę na meble wielofunkcyjne, np. łóżko na antresoli, które pozwoli wykorzystać przestrzeń pod spodem na biurko czy szafę ubraniową. Jeśli pozwala na to przestrzeń, zorganizujmy w dziecięcym pokoju wygodny kącik towarzyski. Nie musi być duży, wystarczy nawet kilka siedzisk lub puf, na których usiądą znajomi podczas wspólnej nauki, czy zabaw. Dzięki temu nastolatek chętniej będzie spędzać czas w domu w towarzystwie przyjaciół.

Galeria inspiracji

Błękitny pokój nastolatki
Pozwól dziecku na wykorzystanie ulubionych zainteresowań w wystroju - deskorolki zamiast półek to ciekawy akcent, podkreślający charakter młodego lokatora czy lokatorki. Fot. Agata Meble
Duże okno w pokoju dziewczynki
Ścianę w sypialni dziewczynki pokryto wzorzystą tapetą. Zamontowano na niej czarną półkę, na której ustawiono obrazy. Poniżej ustawiono drewniane łóżko z krzesłem. Obok znajduje się łoże z tapicerowanym, różowym zagłówkiem.
Pokój dziewczynki z wzorzystą tapetą
Pokój dziewczynki z wykonaną na wymiar zabudową z białymi frontami. Na podłodze pokrytej jasnokremową wykładziną ustawiono łóżko z tapicerowanym, różowym zagłówkiem. Za nim znajduje się ściana pokryta wzorzystą tapetą, na której zamontowano czarną półkę z obrazami.
Pokój dziewczynki z plecionymi drabinkami do wspinaczki
Pokój dziewczynki z białymi szafami. Obok znajduje się ściana wykończona brązowym fornirem z różowym siedziskiem na podłodze. W ten sposób urządzono miejsce do wspinaczki z plecionymi drabinkami.

Pokój nastolatki z miejscem do wypoczynku na antresoli. Projekt: ARTDESIGN biuro projektowe

Pokój nastolatki w bieli i drewnie
Przy białej ścianie ustawiono biurko z drewnianym blatem i białymi szufladami. Nad nim znajduje się prostokątne lustro bez ramki. W ścianie znajduje się zabudowa na wymiar w tych samych barwach.
Pokój nastolatka w stylu nowoczesnym
Na drewnianej podłodze ułożono czarno-żółty dywan w geometryczne wzory. Na jednej ze ścian znajduje się biało-drewniana zabudowa na wymiar oraz szafka z lustrzanymi frontami. Naprzeciwko ustawiono łóżko utrzymane w tych samych kolorach.
Drewniano-biała zabudowa w pokoju dziecka
Na drewnianej podłodze ułożono czarno-żółty dywan w geometryczne wzory. Na nim ustawiono stoliczek i pufy. Jedną ze ścian zabudowano meblami na wymiar z drewniano-białymi frontami. Obok stanęła szafa z lustrzanymi frontami.

Pokój nastolatki z toaletką, utrzymany w stylu skandynawskim. Projekt: Pracownia Projektowa Jarmuła Sławomir

Czarny pokój nastolatka z białą szafą
W pokoju starszych dzieci często panuje bardziej stonowana i neutralna kolorystyka. Projekt. INVENTIVE studio
Pokój nastolatki z makramą
Jasny pokój dziewczyny w wieku nastoletnim. Wnętrze wyposażone w szafę, wiszące półki oraz drewniane biurko pod oknem. Na jednej ze ścian dekoracyjna makrama.
Pokój nastolatki z drewnianą toaletką
Pokój nastolatki z biurkiem pod oknem. Wyposażony w dużą szafę oraz łóżko z tapicerowanym zagłówkiem. Obok łóżka znajduje się drewniana toaletka.

Dziewczęcy pokój w klimacie boho. Projekt: JENO Pracownia Projektowania Naturalnego Małgorzata Bartoszczyk


Pokój dziewczynki z różem i szarością
Pokój dziewczynki z białą, skandynawską cegłą i ciepłym drewnem. Szarą ścianę ocieplają też akcenty różowych tkanin - zasłon i pościeli. W pokoju znajduje się łóżko, szafki oraz telewizor i miejsce do pracy z biurkiem.
Strefa do pracy w pokoju dziewczynki
Aranżacja pokoju nastolatka w stylu skandynawskim według projektu pracowni Tworzywo. Uwagę we wnętrzu zwraca jasna toaletka za ażurową ścianką.
Pokój dziewczynki z ciepłym drewnem
Pokój nastolatki z łóżkiem i biurkiem do nauki. Krótkie biurko mocowane do ażurowej ścianki z drewna oddziela sypialnię od reszty pomieszczenia – zabudowy z toaletką i szafa na ubrania.

Szaro-różowy pokój nastolatki z biurkiem do nauki i osobną toaletką. Projekt: "TWORZYWO" Warsztat Architektury Wnętrz.


Pokój dziewczęcy z fioletem i szarością
Pokój nastolatki w aranżacji z fioletem. Przy oknie wiszą fioletowe zasłony. Za czarnym łóżkiem znajdują się geometryczne panele 3d oraz szara szafa z drewnianą półką i dekoracyjnym panelem na suficie.
Szara sypialnia z akcentem fioletu
Szara sypialnia nastolatki z akcentem fioletu. Wnętrze wyposażone w łóżko z czarną, metalową ramą i drewniane biurko do nauki. Na ścianie za blatem znajduje się wysokie lustro. Sufit ozdabia drewniany panel i białe oprawy oświetleniowe.
Strefa do nauki z biurkiem drewnianym w pokoju dziewczynki
Pokój dziewczynki z szarością, fioletem i drewnem. Wnętrze wyposażone w drewniane biurko do nauki, oświetlone wiszącą z sufitu lampką. Naprzeciwko stoi krzesło obrotowe i szara szafa z otwartymi półkami. W tle łóżko oraz okna z fioletowymi zasłonami.

Nowoczesna aranżacja pokoju nastolatki z akcentami fioletu. Projekt: Punctum Architecture

Podobne artykuły

Łazienka dla dzieci
Pojawienie się dzieci w rodzinie wprowadza wiele zmian, zarówno w życiu, jak i w domu. Projektując wnętrze użytkowane przez...
Pokój dla dziewczynki - pomysły na aranżacje
Pokoje dziecięce to jeden z najbardziej wdzięcznych tematów projektowych. Funkcjonalna przestrzeń dla małej lokatorki, w...