
Relaks na świeżym powietrzu – pomysł na taras i ogród
W ostatnich latach pojawił się na rynku nowy segment tapicerowanych mebli ogrodowych. Obicia sofy czy foteli są wykonane z materiałów o wzmocnionych włóknach, wodoodpornych i niewrażliwych na rozwój pleśni i bakterii. Wypełnienie mebli to często różnego rodzaju elastyczne pianki, które zadbają o naszą wygodę. Materiały stosowane powszechnie na jachtach i statkach śmiało wkraczają do przestrzeni przydomowych ogródków. Zyskamy komfort wypoczynkowego salonu pod chmurką.
Do mniejszych przestrzeni świetnie sprawdzą się meble składane. Małe meble na balkon zamienią go w przytulny kącik relaksu. Zalet wykorzystania Komplet krzeseł ze stolikiem pozwoli zjeść śniadanie czy wpić poranną kawę. Złożone nie zajmują wiele miejsca, dlatego łatwo zmieszczą się nawet w komórce lokatorskiej. Warto szukać mebli w ciekawym kolorze – słoneczny żółty z pewnością ciekawie ożywi przestrzeń i poprawi humor.
Palenisko do ogrodu
Kominek na zewnątrz? Jak najbardziej! Palenisko na biopaliwo możemy stosować na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Trzask ognia i ciepło płomieni uprzyjemnią wieczorne spotkania w gronie bliskich. Paleniska są wykonane z bezpiecznych materiałów i mają stabilną konstrukcję. Te większe przypominają rzeźby, a nieużywane pełną funkcję praktycznego stolika. Przed zakupem paleniska do ogrodu warto zapoznać się z zaleceniami producenta i zasadami bezpiecznego użytkowania. Biopaliwo nie wydziela dymu i jest bezzapachowe.
Odrobina zieleni
Mieszkanie w centrum z pewnością ma wiele zalet, jednak często tęsknimy za widokiem zieleni. Prywatny ogród możemy stworzyć na tarasie czy balkonie. Z pomocą przyjdą rośliny doniczkowe – wybierzmy je zgodnie z kierunkiem świata, na który wychodzi balkon. Na dobrze nasłonecznionym, południowym balkonie ładnie urośnie nam lawenda wąskolistna i francuska, uczep rózgowaty, petunia i surfinia, pelargonie, polegnatka, bugenwilla i werbena.
Od strony północnej warto posadzić begonie bulwiaste, bluszcz pospolity, barwinek, funkie lub niecierpki nowogwinejskie, cyprysik groszkowy czy cis. Zacieniony balkon docenią też zioła, takie jak mięta. Balkon wychodzący na zachód ozdobimy daturą, werbeną ogrodową, pelargoniami rabatowymi, bratkami lub goździkami czy lobelia. Na balkonie wschodnim sadzimy pelargonie rabatowe i bluszczolistne, heliotrop peruwiański, fuksję ogrodową, kocanki włochate, szczawik trójkątny, Walerianę, plektrantus koleusowaty, werbenę ogrodową, skrętnik, begonie bulwiaste i stale kwitnące, strzałkowiec grzechotkowy, barwne odmiany bluszczu pospolitego, szałwię błyszczącą, laurencję zatokową a oraz róże.
Drobne dekoracje
W aranżacjach balkonów i tarasów możemy wykorzystać ozdoby wiszące. Popularne są makramy – ręcznie plecione dekoracje to również ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Możemy kupić też gotowe ozdoby, np. wycinane z metalu, dzwonki poruszane wiatrem. Dzieciom z pewnością spodobają się też wiatraczki.

Płytki na balkon i taras
Posadzka na tarasie jest narażona na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych przez cały rok – musi być mrozoodporna i niewrażliwa na bezpośrednie działanie wilgoci. Nowoczesne gresy i płyty tarasowe w różnych formatach pozwolą uzyskać trwałe powierzchnie, imitujące wygląd innych materiałów, np. drewna i naturalnego kamienia. Jeśli wykończymy posadzki tarasu i przyległego pomieszczenia tymi samymi płytkami, optycznie połączymy obie przestrzenie.
Podobne artykuły

