
Łazienka z prysznicem i wanną – pomysły i aranżacje

Wyposażenie łazienki w prysznic i wannę wygeneruje większe koszta podczas remontu czy wyposażenia wnętrza. Zaplanowanie dwóch osobnych rozwiązań kąpielowych w komfortowy i bezpieczny sposób będzie wymagało sporo miejsca, dlatego nie jest to rozwiązanie do małych łazienek. Do małej łazienki lepiej sprawdzi się tylko prysznic, lub wanna z parawanem nawannowym. Do wad można także zaliczyć więcej sprzętów do mycia podczas sprzątania łazienki. To czasochłonne i kosztowne - potrzebujemy więcej środków do sprzątania oraz wody.

Projektowanie łazienki z wanną i prysznicem
W wielofunkcyjnej łazience planowanie przestrzeni jest niezwykle istotne i musimy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Aby stworzyć wymarzoną łazienkę, musimy dopasować odpowiednio rodzaj oraz rozmiar każdego ze sprzętów. Do wyboru mamy różne rodzaje wanien: narożne, prostokątne i wolnostojące. Od wanny będzie zależało także położenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i miejsce montażu baterii. Podobnie w przypadku prysznica. Warto wykorzystać kształt pomieszczenia i na prysznic wykorzystać wnękę. Najpopularniejsze są klasyczne kabiny prostokątne i kwadratowe, jednak najwięcej kreatywnych możliwości dają ścianki szklane. Dzięki temu można w pełni wykorzystać potencjał każdego wnętrza i stworzyć najciekawsze projekty łazienek z wanną i prysznicem.W przypadku kabin prysznicowych z drzwiami należy pamiętać o kierunku ich otwierania, aby uniknąć kolizji z sąsiadującymi sprzętami. Warto zadbać o trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości wykończenie ścian. Doskonale sprawdzą się płytki wielkoformatowe - to rozwiązanie można wykorzystać nie tylko w większych łazienkach. Gładkie powierzchnie bez widocznych podziałów optycznie powiększą także małe wnętrza.


Od czego zacząć projekt łazienki z wanną? Dokładnie zmierzmy pomieszczenie i narysujmy jego kształt z wymiarami na kartce. Dzięki temu łatwiej będzie nam zaplanować położenie sprzętów we wnętrzu. Przed wanną należy zachować wolną, prostokątną przestrzeń o podobnych wymiarach (ok. 70-100 na 100-110 cm do swobodnego przebierania, wycierania się, wchodzenia i wychodzenia z wanny). Przed miską WC potrzebujemy ok. 60 cm wolnego miejsca. Urządzenie łazienki ergonomicznej i umożliwiającej korzystanie ze wszystkich sprzętów w bezpieczny sposób jest najważniejszym aspektem dobrego projektu.
Łazienka z prysznicem walk-in i wanną wolnostojącą - inspiracje
Ścianki szklane pozwalają stworzyć stylowe kabiny prysznicowe w bezpośrednim sąsiedztwie wanny — obok, przed lub za wanną. Razem tworzą wielofunkcyjną, przestronną strefę mokrą. To dobre rozwiązanie do średnich rozmiarów łazienek, w kształcie prostokąta.

Projekt beżowej łazienki z narożną kabiną prysznicową 90x90 cm i przyścienną wanną o długości 165 cm. Wnętrze o powierzchni ok. 10 metrów kwadratowych urządzone jest w stylu nowoczesnym. Nie wiesz, w jakim stylu urządzić łazienkę? Poznaj gotowe projekty łazienek projektantów Domni. Projekt: Domni.pl

Przestronna łazienka z wanną i prysznicem. Dużą popularnością cieszą się płytki inspirowane naturalnymi materiałami: gresy ze wzorem marmuru w białych i czarnych odcieniach stworzy nowoczesną aranżację w stylu SPA. Projekt: BOHE Architektura Anna Skowrońska
Wanna zabudowana i prysznic wnękowy w łazience - inspiracje
Prysznic we wnęce obok wanny to świetne rozwiązanie do łazienek o nieregularnym kształcie. Wnękę można także wykonać jako dodatkową zabudowę przy narożnej lub prostokątnej wannie. Te modele są tańsze, niż wanny wolnostojące - to propozycja dla osób z mniejszym budżetem na wykończenie wnętrza.


Łazienka na poddaszu z prysznicem i wanną
W przypadku łazienek na poddaszu wannę najczęściej umieszcza się pod ścianką kolankową - niski strop nie może jednak utrudniać wstawania ani wchodzenia do środka. W przypadku pomieszczeń o nietypowym kształcie dobrze sprawdzają się kabiny walk-in i proste ścianki prysznicowe. Nierówna wysokość pomieszczenia może nie pozwalać na zastosowanie klasycznych drzwi uchylnych czy przesuwnych w takiej łazience.


Podobne artykuły:



